Reklama

Reklama

Zjednoczona Prawica w dół, KO w górę. Najnowszy sondaż CBOS

Zjednoczona Prawica (PiS wraz z koalicjantami z Solidarnej Polski i Porozumienia) cieszy się poparciem 41 proc. badanych. Z kolei Koalicja Obywatelska może liczyć na 22 proc. poparcia. Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze dwa ugrupowania - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Notowania Zjednoczonej Prawicy w stosunku do poprzedniego badania z sierpnia spadły o trzy punkty proc. O tyle samo poprawiły się natomiast notowania Koalicji Obywatelskiej.

Poparcie dla Konfederacji  utrzymało się w stosunku do poprzedniego sondażu na tym poziomie ośmiu proc. Poparcie dla Lewicy wzrosło natomiast o jeden punkt proc. - do pięciu proc.

Głosowanie na PSL- Koalicję Polską (PSL, Kukiz'15, UED) zadeklarowało we wrześniu trzy proc. ankietowanych (bez zmian w stosunku do sierpnia).

Ponadto pięć proc. badanych zadeklarowało, że zagłosowałoby na inne ugrupowanie (wzrost o jeden punkt proc.), a 13 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" (spadek o jeden punkt proc.). Cztery proc. respondentów odmówiło odpowiedzi.

Reklama

Gdyby wybory odbyły się we wrześniu udział w nich zadeklarowało 77 proc. badanych (spadek o trzy punkty proc.), a 14 proc. na pewno nie wzięłaby w nich udziału (dwa punkty proc. więcej). Dziewięć proc. badanych nie wie, czy wzięłaby udział w wyborach (wzrost o jeden punkt proc.).

Skąd niewielki spadek poparcia dla ZP? Komentarz

W komentarzu do sondażu CBOS ocenił, że przedłużające się pertraktacje w koalicji rządzącej mogły przyczynić się do niewielkiego spadu poparcia dla Zjednoczonej Prawicy.

"Trzeba zaznaczyć, że sondaż był przeprowadzony przed ostatnio ujawnionymi opinii publicznej konfliktami wewnątrz koalicji rządzącej, a także przed krytyczną rezolucją PE na temat praworządności w Polsce, co mogłoby wpływać na postrzeganie rządzącej formacji. Zyskała natomiast najsilniejsza partia opozycyjna" - czytamy w komentarzu ośrodka.

"Choć PiS wraz z koalicjantami uzyskał w tym miesiącu najniższy wynik od czasu wyborów, to jednak praktycznie nie odbiega on od notowań z przełomu czerwca i lipca. Również wrześniowy wzrost poparcia dla KO utrzymuje się w granicach, w jakich wahają się w tym roku notowania tego ugrupowania. Dobry i stabilny jest sierpniowy wynik Konfederacji, która w tym roku, choć tylko minimalnie, poprawiła swoje notowania. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej wyborców w swobodnych wypowiedziach deklaruje chęć głosowania na ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050" - dodał CBOS.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 7-17 września na próbie liczącej 1149 osób w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Procedura mixed-mode oznacza, że badany mógł wybrać rodzaj przeprowadzenia sondażu: wywiad bezpośredni, wywiad telefoniczny lub samodzielne wypełnienie ankiety. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy