Reklama

​Ziobro: Obrona przed napaścią powinna być zgodna z prawem

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro opowiada się za takimi zmianami w prawie, by każda obrona przed napaścią - nawet z użyciem metod dalej idących, niż użyte przez napastnika - była zgodna z prawem.

Minister chce, by osoba, która została napadnięta, była pod ochroną państwa, a nie musiała tłumaczyć się z przekroczenia obrony koniecznej.

"Musimy dać jasny sygnał, że prawo nie ustępuje przed bezprawiem. Dać jasny sygnał przestępcom, że to oni mają się bać, jeśli dopuszczają się przestępstwa i zamachu na zdrowie i życie uczciwych ludzi" - powiedział Ziobro na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie.

"Musimy dać informację Polakom, że jeśli będą się bronić skutecznie, używając nawet metod, które są dalej idące, niż te, którymi posłużył się napastnik, to będą chronieni przez państwo" - zaznaczył szef resortu sprawiedliwości.

Reklama

Jak dodał, "nie można wymagać od obywateli, żeby oni zamiast policji podejmowali działania broniąc się przed tego rodzaju napaścią, a z drugiej strony, by ponosili konsekwencje skutecznej obrony".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy