Reklama

Reklama

Zieloni wybrali nowych przewodniczących. Pokazali swój "plan odbudowy"

- Czas czynienia sobie ziemi poddaną się skończył - powiedział w niedzielę Przemysław Słowik, nowo wybrany przewodniczący partii Zieloni. Tego dnia wybrano Radę Krajową ugrupowania oraz jego inne władze statutowe. Współprzewodnicząca Zielonych Urszula Zielińska zadeklarowała, iż formacja "chce przynieść więcej nadziei", wysłać ministra edukacji i nauki na polityczną banicję, a także przerwać zależność państwa od "opinii biskupów".

W sobotę wieczorem na nowych współprzewodniczących Partii Zieloni wybrani zostali posłanka Urszula Zielińska i radny ze Szczecina Przemysław Słowik. Oboje zaprezentowali się na niedzielnej konferencji prasowej.

Urszula Zielińska przypomniała, że podczas kongresu partia przedstawiła swój Zielony Plan Odbudowy, składający się z trzech filarów: gospodarczego, społecznego i filaru sprawiedliwej transformacji energetycznej.

- My, Zieloni, chcemy ludziom przynieść więcej nadziei, że będziemy zdrowsi, że nasz kraj będzie się rozwijał, że nasze środowisko będzie czystsze, a my będziemy czuć się lepiej - powiedziała nowa współprzewodnicząca.

Reklama

Zieloni chcą "banicji politycznej" Przemysława Czarnka

Zdaniem Przemysława Słowika, "to jest czas na bycie zielonym, rozumianym nie tylko jako przynależność partyjna, ale przede wszystkim sposób życia". - Miliony uchodźców klimatycznych to nie jest scenariusz filmu SF, to nasza przyszłość, jeśli nie zrozumiemy, że czas na - jak to określają polscy biskupi - czynienie sobie ziemi poddanej już się skończył - przekonywał.

Dodał, że celem Zielonych, obok realizacji "Zielonego Planu Odbudowy", jest też odbudowa pozycji Polski w UE, "banicja polityczna ministra Czarnka" i przywrócenie normalności polskiej edukacji, świeckie państwo, a także przerwanie zależności polityki od opinii polskich biskupów. - Jesteśmy na cywilizacyjnej wojnie o przyszłość - powiedział Słowik.

W sobotnich wyborach Zielińska i Słowik zdystansowali swoich konkurentów, oboje otrzymali ponad 100 głosów. Krystyna Boczkowska i Marek Kossakowski dostali ponad 20 głosów, Tomasz Korzan tylko kilka głosów, a Karina Kozłowska wycofała się z kandydowania.

Kto wchodzi w skład Rady Krajowej Zielonych?

Zdaniem niektórych uczestników kongresu, dwójka nowych współprzewodniczących otrzymała tak silne poparcie, bo była wspierana przez dotychczasową przewodniczącą Małgorzatę Tracz, współkierującą partią od 2015 roku i mającą duży autorytet.

Do Rady Krajowej Zielonych zostali wybrani: Magdalena Gałkiewicz (dostała najwięcej głosów, dotychczasowa sekretarz Zielonych), Joanna Braua, Beata Bilska, Laura Kwoczała, Joanna Kamińska, Jakub Bilski, Grażyna Kulik, Marek Weryszko, Aneta Dukszto, Aleksandra Jura, Aleksandra Malich, Małgorzata Matyja, Anna Fecko-Lipińska, Robert Suligowski, Aleksandra Kołeczek, Mariusz Rusinek, Jakub Bojanowski, Robert Sucharzewski, Wojciech Kubalewski, Adrian Kulczyński, Michał Suchora, Jagoda Żyłkowska, Piotr Malich oraz Daniel Walczak.

Zarząd partii zostanie wybrany spośród członków rady na wniosek przewodniczących. Zieloni istnieją od 2004 roku. Od 2019 roku mają reprezentację parlamentarną w ramach Koalicji Obywatelskiej.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy