Reklama

Zerwanie koalicji, czy pieniądze z KPO? Polacy zadecydowali

Odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy jest ważniejsze niż los koalicji PiS z Solidarną Polską - jak wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczypospolitej", takiego zdania jest blisko 66 proc. respondentów. Przeciwne zdanie ma 16,5 proc. ankietowanych.

IBRiS zapytał Polaków o to, czy rząd powinien dążyć do spełnienia warunków Komisji Europejskiej w sprawie odblokowania środków z Funduszu Odbudowy (KPO) nawet jeżeli oznaczałoby to zerwanie koalicji z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry. 

Na tak zadane pytanie 49,9 proc. ankietowanych odpowiedziało, że "zdecydowanie" się zgadza, zaś 15,9 proc. "raczej" zgadza się z tym podejściem.

"Przeciwnego zdania jest 16,5 proc. ankietowanych, w tym 13,2 proc. 'zdecydowanie' nie zgadza się z taką tezą, a 3,3 proc. - raczej się nie zgadza. Nie ma w ogóle zdania w tej sprawie aż 17,6 proc. wyborców" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Reklama

"Rz" zwraca uwagę, że 32 proc. wyborców koalicji rządzącej zgadza się z tezą, że ceną za odblokowanie KPO może być nawet rozpad koalicji rządzącej. Przeciwnego zdania jest nieco więcej, bo 39 proc. ankietowanych.

Fundusze z KPO. Wyborcy opozycji są niemal jednomyślni

"Nie ma zdania w elektoracie PiS blisko jedna trzecia wyborców. Na tym tle wśród wyborców opozycji panuje niemal jednomyślność. Odblokowania KPO za cenę koalicji chce 84 proc. ankietowanych. W tej grupie zwolennikami odwrotnej tezy jest tylko 7 proc. wyborców" - pisze dziennik.

Badanie przeprowadzono 2-3 grudnia, na grupie 1100 respondentów, metodą CATI. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: sondaż IBRIS | Krajowy Plan Odbudowy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy