Reklama

Reklama

Zbrodnia bez kary. Powojenne kariery hitlerowskich zbrodniarzy

"Zbrodnia bez kary" to dwadzieścia sześć reportaży i wywiadów o powojennych karierach niemieckich zbrodniarzy, zebranych w formie książki. 29 października w ramach Targów Książki odbędzie się spotkanie z autorami.

Dziennikarze i dziennikarki Deutsche Welle, Wirtualnej Polski i Interii ruszyli tropem nieukaranych zbrodniarzy i zbrodniarek hitlerowskich, ujawniając ich powojenne kariery. Efektem pracy prawie 30 osób z trzech redakcji jest zbiór 26 reportaży, wywiadów i filmów wideo. Teraz teksty nominowane wcześniej m.in. do do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej i MediaTorów zebrane zostały w książce "Zbrodnia bez kary", wydanej w serii "Obiektyw" przez krakowskie Wydawnictwo M.

Kolorowa tabliczka na grobie byłego dyrektora fabryki czekolady w Bonn przypomina światu, że za zbrodnią powinna iść kara. Napis na niej głosi: "Obergruppenführer SS Wilhelm Koppe, wyższy dowódca SS i policji w Generalnym Gubernatorstwie. Odpowiedzialny za terror, masowe morderstwa, rozstrzeliwania, Holokaust. Nigdy nieukarany!!!". Pracownik cmentarza cierpliwie usuwa kolejne tabliczki, ale tajemnicza ręka kładzie nowe. Zawsze 1 listopada.

Reklama

Spotkanie z autorami

Spotkanie odbędzie się 29.10 o godz. 10.00 w ramach krakowskich Targów Książki (ul. Galicyjska 9).

W spotkaniu wezmą udział:

Katarzyna Domagała-Pereira (Deutsche Welle)

Michał Gostkiewicz (Wirtualna Polska)

Ewelina Karpińska-Morek (dawniej Interia, obecnie Arolsen Archives)

Prowadzenie: Agnieszka Jankowiak-Maik (babka_od histy)

Oddajemy głos historii

Jak to możliwe, że ludzie tacy jak Wilhelm Koppe uniknęli kary i prowadzili po wojnie spokojne życie? Jak na hipotekę winy ojców i dziadków reagują ich potomkowie? W "Zbrodni bez kary" dochodzą do głosu nie tylko rodziny oprawców. Tyle samo miejsca poświęca się ofiarom.

- Współdziałanie trzech redakcji z Polski i Niemiec przy tym projekcie to nie tylko przykład znakomitej polsko-niemieckiej współpracy, ale i unikalnego połączenia kompetencji i możliwość przedstawienia dwóch perspektyw - sprawców i ofiar. Nieodpokutowane winy niemieckich zbrodniarzy pozostaną na zawsze plamą w historii Niemiec, zaś losy ofiar - przestrogą - mówi redaktor naczelny Polskiej Sekcji Deutsche Welle i pomysłodawca projektu Bartosz Dudek.

"Zbrodnia bez kary" to ponad pięćset stron historii niemieckich zbrodniarzy i zbrodniarek działających na terenie okupowanej Polski i ireprezentujących rożne grupy społeczne i zawodowe. Dzięki tej książce zbrodniarze tracą swoją anonimowość, a ich powojenne losy ujrzą światło dzienne. "Zbrodnię należy nazywać zbrodnią, a winnych winnymi. Nawet jeśli unikną oni odpowiedzialności prawnej, będą musieli zmierzyć się z osądem kolejnych pokoleń. Wierzymy, że opisując ich czyny, dajemy choć odrobinę zadośćuczynienia ofiarom" - piszą autorzy we wstępie.

Czytaj także serie tekstów "Zbrodnia bez kary"

Reklama

Reklama

Reklama