Reklama

Reklama

Zbigniew Ziobro zapewnia o wsparciu premiera. Wyszedł z inicjatywą uchwały

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapewniał w piątek (24 lipca) w Sejmie o wsparciu premiera Mateusza Morawieckiego w negocjacjach dotyczących unijnego budżetu. Jego zdaniem powiązanie wypłaty środków unijnych z praworządnością jest niepraworządne w swojej istocie.

Minister sprawiedliwości w sejmowej dyskusji nad informacją premiera o ustaleniach szczytu Rady Europejskiej ws. budżetu UE pogratulował szefowi rządu wynegocjowanego porozumienia. Zapewnił, że Solidarna Polska będzie głosować za tą informacją.

Zdaniem Ziobry mechanizm powiązania wypłat z unijnego budżetu z praworządnością "był wymierzony w praworządność europejską, był sprzeczny z zasadami traktatów europejskich i polską konstytucją i był niepraworządny ze swojej istoty".

Szef MS poinformował też, że wystąpił z wnioskiem o podjęcie przez rząd uchwały wspierającej premiera i dającej mandat negocjacyjny do sprzeciwienia się rozwiązaniom tego typu.

Reklama

Według Ziobry Komisja Europejska próbuje rozszerzać definicję praworządności, sięgając w sferę rodziny kultury i mediów.

Ostatecznie w piątek Sejm przyjął informację premiera na temat przebiegu i ustaleń ostatniego szczytu UE. Wniosek o odrzucenie informacji nie zyskał większości w głosowaniu.

Ustalenia szczytu UE

W ostatnią środę (22 lipca) premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację na temat postanowień porozumienia, podpisanego podczas zakończonego we wtorek kilkudniowego szczytu przywódców państw UE, który poświęcony był nowemu, wieloletniemu budżetowi Unii. Poinformował, że wartość całego budżetu UE na lata 2021-2027 wyniesie ponad 1 bln 700 mld euro, a Polska będzie mogła otrzymać z budżetu UE ponad 700 mld zł, z czego ponad 620 mld zł będą stanowiły dotacje.

Porozumienie zawarte przez przywódców państw UE zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro: 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki. Polska - podała KPRM - będzie mogła otrzymać z budżetu UE, tzn. w ramach Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, ok. 139 mld euro w formie dotacji oraz 34 mld euro w pożyczkach. W przeliczeniu na złote - jak wylicza kancelaria premiera - oznacza to, że Polska będzie mogła skorzystać z ponad 776 mld zł wsparcia (w cenach bieżących), w tym 623 mld zł w formie dotacji i 153 mld zł w formie niskooprocentowanych pożyczek.

Co z praworządnością?

We wnioskach ze szczytu przyjętych przez przywódców państw UE pojawił się zapis, że Rada Europejska "podkreśla znaczenie ochrony interesów finansowych Unii" oraz "poszanowania praworządności". "Na tej podstawie zostanie wprowadzony system warunkowości w celu ochrony budżetu i funduszu odbudowy. W tym kontekście Komisja zaproponuje środki w przypadku naruszeń, które Rada (UE) przyjmie kwalifikowaną większością głosów. Rada Europejska szybko powróci do tej sprawy" - czytamy dokumencie. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy