Reklama

Zbigniew Ziobro: Słowa prezesa TK to manipulacja

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro zaprzecza, jakoby groził sędziom Trybunału Konstytucyjnego. W komunikacie do mediów odniósł się do słów Andrzeja Rzeplińskiego, który tak skomentował pismo procesowe, jakie otrzymał od Ziobry: "generalnie stanowi to pismo instrukcję obsługi spraw przez Trybunał Konstytucyjny i niepodporządkowanie się postanowieniom tej instrukcji grozi konsekwencjami prawnymi dla sędziów TK".

"Nigdy nie będę uczestniczył w łamaniu Konstytucji RP ani tego aprobował. Dlatego - mimo przysługujących mi jako Prokuratorowi Generalnemu uprawnień - nie będę zajmował stanowiska w sprawach, które sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z zarządzeniem prezesa TK, rozpoznają wbrew regulacjom dotyczącym wyznaczania terminów rozpraw i posiedzeń oraz składu orzekającego. Byłoby to usankcjonowaniem działań sprzecznych z ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, a przez to z konstytucji" - brzmi komunikat Zbigniewa Ziobry do mediów.

"O tym właśnie poinformowałem wczoraj pisemnie prezesa Trybunału Konstytucyjnego, pana profesora Andrzeja Rzeplińskiego. Moją intencją było rzeczowe wyjaśnienie powodów, dla których nie mogę uczestniczyć w rozpoznaniu spraw przez Trybunał Konstytucyjny w trybie sprzecznym z prawem. Pisząc do Pana Rzeplińskiego, kierowałem się dobrym obyczajem. Nie miałem bowiem obowiązku tego tłumaczyć. Dlatego z olbrzymim rozczarowaniem przyjąłem dzisiejsze słowa Pana Prezesa, który otrzymane ode mnie informacje przedstawił jako groźby pod adresem sędziów Trybunału Konstytucyjnego" - pisze Ziobro. 

Reklama

"Nieprawda i manipulacja"

Słowa Andrzeja Rzeplińskiego to jego zdaniem "nieprawda i manipulacja". Prokurator generalny dodaje, że takie słowa tym bardziej budzą jego protest, ponieważ osobiście angażuje się w rozwiązanie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

"Podejmowane w Sejmie wysiłki dają nadzieję osiągnięcia kompromisu, a tego typu wypowiedzi Pana Prezesa Rzeplińskiego go utrudniają" - podkreśla.

Zbigniew Ziobro informuje, że "insynuowanie mu gróźb" odbiera jako "cyniczną próbę budowania wokół siebie atmosfery zagrożenia i niebezpieczeństwa".

Pismo Zbigniewa Ziobry do TK

Pismo od Zbigniewa Ziobry, które wpłynęło do Trybunału Konstytucyjnego, odczytał dziś na rozprawie dotyczącej Kodeksu wyborczego prezes Andrzej Rzepliński. Prokurator generalny przestrzegał w nim sędziów Trybunału Konstytucyjnego przed obradami niezgodnymi z grudniową nowelizacją ustawy o Trybunale. Napisał też, że niepodporządkowanie się tej instrukcji skutkuje konsekwencjami prawnymi.

IAR/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy