Reklama

Reklama

Zbigniew Ziobro: Rząd musi mieć wpływ na bezpieczeństwo

- To bardzo dobrze przygotowany projekt ustawy; rząd musi mieć wpływ i chce odpowiadać za bezpieczeństwo obywateli - stwierdził w Sejmie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, występując w debacie o poselskim projekcie Prawa o prokuraturze.


Pierwsze czytanie w Sejmie

Sejm zajmuje się pierwszym czytaniem zgłoszonego przez PiS Prawa o prokuraturze, które przewiduje m.in. ponowne połączenie od marca stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości. Projekt zakłada również likwidację odrębnej prokuratury wojskowej, daje  też więcej praw PG.   

Ziobro: Rządy Tuska i Kopacz umywały ręce

Powołując się na konstytucję, Ziobro podkreślił, że organem odpowiedzialnym w Polsce za stan bezpieczeństwa jest rząd. "I musi on mieć narzędzia do zapewniania tego bezpieczeństwa. Rządy Donalda Tuska i Ewy Kopacz umywały ręce, mówiąc, że nie mają wpływu na prokuraturę. My chcemy odpowiadać i mieć wpływ" - przekonywał.   

Reklama

Jak mówił Ziobro, za rządów PiS z lat 2005-07 "zdarzało się, że o 6 rano agenci policji czy służb specjalnych pukali do drzwi groźnych przestępców". "A za rządów PO takie rzeczy zdarzały się np. studentom anglistyki, np. takiemu, który prowadził stronę Antykomor" - powiedział. Jak dodał, "nadużycia w inwigilacji obywateli miały przecież miejsce w czasie niezależnej prokuratury".   

"Najważniejsze jest bezpieczeństwo Polaków"

Ziobro zapowiedział skierowanie wszystkich prokuratorów do prowadzenia postępowań. "Wiem, że niektórym nie będzie się to podobało, bo do tej pory zajmowali się przenoszeniem teczek z biureczka na biureczko. Ale my nie jesteśmy od zapewniania im komfortu, tylko od dbania o bezpieczeństwo. Najważniejsze jest bezpieczeństwo Polaków i skuteczność pracy prokuratury" - dodał.  

Minister przyznał, że każde rozwiązanie ma swoje ułomności. "Jednak dzisiejszy stan rzeczy prowadzi do sytuacji, w której prokurator generalny ma związane ręce i niewiele może, gdy chodzi o oddziaływanie na organa prowadzące postępowania" - mówił.   

Według Ziobry nawet premierzy Tusk i Kopacz negatywnie oceniali pracę niezależnej prokuratury i nie przyjmowali sprawozdań PG. "Nawet prof. Michał Królikowski przyznał niedawno, że dostał od premiera Tuska polecenie przygotowania zmiany kończącej z niezależną prokuraturą" - mówił.   

"Społeczeństwo oceni prokuratura generalnego"

Minister przekonywał, że obecny mechanizm wyboru PG (za pośrednictwem krajowych rad sądownictwa i prokuratury) "pozbawia naród - suwerena - wpływu na to, kto będzie prokuratorem generalnym i wpływu na politykę karną". "A po zmianie społeczeństwo co cztery lata w wyborach będzie mogło ocenić prokuratora generalnego. Gdy oceni go źle - da mu czerwoną kartkę" - powiedział.   

Wskazał, że po połączeniu urzędów posłowie będą mogli wezwać PG na posiedzenie i zadawać mu pytania, a on będzie musiał odpowiedzieć. Będzie też możliwy wniosek o votum nieufności wobec ministra prokuratora generalnego. "Popatrzcie, jak wiele będziecie mogli uczynić w zakresie kontroli władz i czuwania nad bezpieczeństwem Polaków" - mówił Ziobro.     Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy