Reklama

Reklama

Zbigniew Rau zastąpił Jacka Czaputowicza. Kim jest nowy minister spraw zagranicznych?

Były wojewoda łódzki, a obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Rau objął resort spraw zagranicznych. Zastąpi na tym stanowisku Jacka Czaputowicza, który w czwartek 20 sierpnia złożył rezygnację. Kim jest Zbigniew Rau?

Zbigniew Rau w latach 2015-2019 sprawował funkcję wojewody łódzkiego. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła i został powołany na szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych. Był również senatorem VI kadencji.

Jest prawnikiem, nauczycielem akademickim. Rau od 2006 r. jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego, pracuje na UŁ jako kierownik Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a.

Był stypendystą i wykładowcą wielu uczelni europejskich, w tym w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, USA i Australii. Pracował m.in. w Max-Planck-Institut fuer Geschichte w Getyndze, Trinity College w Cambridge oraz na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Od 1995 r. pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego. Autor licznych publikacji naukowych dotyczących m.in. myśli Johna Locke'a i Alexisa de Tocqueville'a oraz teorii liberalizmu.

Reklama

Od 2005 r. związany z Prawem i Sprawiedliwością. Był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich i uzyskał mandat senatora w 2005 r.

Zbigniew Rau od 1980 r. był członkiem NSZZ "Solidarność". Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i medalem Komisji Edukacji Narodowej.

"Nasza polityka zagraniczna jest na właściwym kursie"

Jeszcze przed ogłoszeniem, że zostanie nowym szefem dyplomacji Rau, pytany przez Polską Agencję Prasową o to, czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się jakiś zmian w kierunkach polskiej polityki zagranicznej, odparł, że na pewno będzie to kontynuacja dotychczasowej polityki.

"To na pewno będzie kontynuacja, nie można teraz zmieniać polityki zagranicznej, bo zgodnie z naszą konstytucją to przecież wytacza premier w porozumieniu z prezydentem ją wyznacza, nic się tutaj nie może zmienić" - powiedział szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.

"Nasza polityka zagraniczna jest na właściwym kursie, potwierdza to nasza dynamiczna reakcja na wydarzenia na Białorusi, zdolność mobilizacji najważniejszych podmiotów UE - nasze geopolityczne know-how zostało raz jeszcze raz potwierdzone w kwestii Białorusi. Teraz trzeba tego dopilnować" - dodał.

Resort dyplomacji w ostatnim czasie stracił na znaczeniu, bowiem kwestie europejskie przejął resort ds. Uniii Europejskiej, którym kieruje Konrad Szymański. Z kolei relacjami polsko-amerykańskimi zajmuje się głównie Pałac Prezydencki.

Wyraziste poglądy

Zbigniew Rau znany jest z jednoznacznych poglądów na temat LGBT. W mediach społecznościowych ostro krytykował ideologię LGBT i małżeństwa homoseksualne.

"Lewicowa Platforma Obywatelska i skrajnie lewicowe SLD nie ustają w wysiłkach przeciwstawienia tradycyjnego, opartego na chrześcijaństwie, modelu rodziny i kultury "nowoczesnym" rozwiązaniom obecnym w krajach Zachodu" - pisał na Facebooku we wrześniu 2019 r, wyliczając skutki rewolucji obyczajowej po 1968 r. Wymienił: małżeństwa homoseksualne, często z prawem adopcji dzieci, legalizację zoofilii, opinie o umowności płci, eutanazję "na najsłabszych, najstarszych i schorowanych", postulaty legalizacji pedofilii. "Ostatnio jeden ze szwedzkich naukowców zgłosił nawet potrzeb e rozważenia legalizacji... kanibalizmu" - pisał.

Na wpis reagowało Stowarzyszenie Fabryka Równości, zarzucając Rauowi, że postawił w jednym rzędzie małżeństwa homoseksualne z prawem do adopcji dzieci z zoofilią i pedofilią. W odpowiedzi ówczesny wojewoda łódzki pisał, że jego publikacja "stanowiła diagnozę odejścia przez społeczeństwa Zachodu od zasad kultywowania wartości rodzinnych i przekonania o konieczności ochrony ludzkiego życia".
Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy