Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Zawiadomienie do prokuratury wobec Wosia. Jest ruch komisji

Komisja śledcza ds. Pegasusa przedstawiła zawiadomienie do prokuratury w związku z działaniem byłego wiceszefa Ministerstwa Sprawiedliwości Michała Wosia. Miał on wnioskować o zmiany planu finansowego Funduszu Sprawiedliwości. Zawiadomienie wobec Wosia wykracza poza zakres, jaki był przedmiotem debaty o uchylenie mu immunitetu - powiadomiono. Zawiadomienie złożono także ws. byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w MS Mikołaja Pawlaka.

Chodzi o wniosek złożony przez Michała Wosia
Chodzi o wniosek złożony przez Michała Wosia/Zbyszek Kaczmarek/Agencja FORUM

Komisja śledcza ds. Pegasusa przedstawiła zawiadomienie do prokuratury wobec byłego wiceszefa MS Michała Wosia. Jak wyjaśnił w poniedziałek członek komisji Paweł Śliz, zawiadomienie dotyczy zmiany planu finansowego Funduszu Sprawiedliwości.

Trwa posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa. W związku z niestawieniem się świadka, b. szefa MS Zbigniewa Ziobry, komisja zajęła się przedstawieniem zawiadomień do prokuratury wobec byłego wiceszefa MS Michała Wosia i byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w MS Mikołaja Pawlaka.

Jak poinformował Śliz, zawiadomienie do prokuratury wobec Wosia wykracza poza zakres, jaki był przedmiotem debaty o uchylenie mu immunitetu. Poinformował, że jest to zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 231 par. 1 i 2, w związku z art. 271 par. 1 Kodeksu karnego.

Michał Woś chciał zmian w planie finansowym Funduszu Sprawiedliwości

- W trakcie prac komisji dowiedzieliśmy się, że 14 września 2017 roku pan Woś skierował do wiceminister Ministerstwa Finansów Teresy Czerwińskiej pismo, w którym na podstawie wskazanych przepisów ustawy o przepisach publicznych zwrócił się do minister o wyrażenie zgody na dokonanie zmian w planie finansowym Funduszu Sprawiedliwości - mówił Śliz.

Śliz wytłumaczył, że w tym piśmie Woś wskazał, że zaplanowane zmiany środków finansowych w planie na 2017 rok dotyczą m.in. pozycji nr 2. - koszty własne zwiększone o kwotę 34 mln zł. Jednak, co jest istotą zawiadomienia, zostało tam również wskazane, że inne działania mają zostać zwiększone o kwotę 25 mln zł.

- Woś, jako podstawę prawną proponowanych zmian w zakresie pozostałych, innych kosztów własnych w planie finansowym funduszu wskazał przepisy ar. 43 par. 4 pkt. 8 Kodeksu karnego wykonawczego, szczegółowo to argumentując. 

Woś wskazał, że pozostałe koszty własne, zgodnie z tym przepisem, przeznaczone są na wykonanie bezpośrednio przez dysponenta lub powielone przez niego zadania mające na celu wsparcie i rozwój systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz pomocy postpenitencjarnej, a także przeciwdziałanie przestępczości - przypomniał członek komisji.

Komisja śledcza ds. Pegasusa. Zawiadomienie do prokuratury ws. Mikołaja Pawlaka

Komisja zajęła się też zawiadomieniem do prokuratury ws. Mikołaja Pawlaka. Jak podał wiceprzewodniczący komisji Paweł Śliz, Pawlak miał mieć pełną świadomość tego, że kwota, która była przesunięta z Funduszu Sprawiedliwości, została przeznaczona na zupełnie inny cel

- Z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że celowo zostało Ministerstwo Finansów wprowadzone w błąd i celowo także komisja finansów Sejmu została wprowadzona w błąd. To są czyny, które wymagają weryfikacji przez organy ścigania - zaznaczył. 

Zawiadomienie do prokuratury wobec Pawlaka dotyczy art. 231 kodeksu karnego. "Zanim Woś skierował do Czerwińskiej pismo z 14 września z prośbą o wyrażenie zgody na zmiany w planie finansowym, 13 września Pawlak przekazał do komisji finansów publicznych e-mail, w którym potwierdził zapotrzebowanie na uzupełnienie posiedzenia komisji, które odbyło się następnego dnia, o zmianę planu finansowego FS. "Zmiana jest konieczna ze względu na zmianę przepisów kodeksu karnego wykonawczego oraz nowe rozporządzenie w tym zakresie, co do nowych zadań dysponenta MS. Do godz. 10-11 14 września powinniśmy otrzymać pozytywną opinię z MF" - zacytował Śliz. 

Wiceprzewodniczący zaznaczył, że wspomniane rozporządzenie nie weszło jeszcze w życie w czasie skierowania pisma do komisji finansów publicznych. Wskazał również, że w tym czasie nie tylko nie było zgody minister finansów na dokonanie zmian w planie, ale stosowne pismo nie zostało nawet skierowane do MF. "Mimo to Pawlak już wiedział, że zostanie wyrażona zgoda na jego prośbę" - powiedział wiceszef komisji. 

Śliz dodał, że umowę z CBA przygotował sam dyrektor Pawlak, który był osobiście obecny w biurze CBA podczas podpisywania umowy. Natomiast podstawą wykonywanych przelewów były pisemne dyspozycje przekazania środków, wydawane przez b. wiceszefa MS. 

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Gliński w "Graffiti" o rozliczaniu polityków PiS: To jest wpuszczanie jadu do życia publicznego/Polsat News/Polsat News
PAP

Zobacz także