Reklama

Zatrzymano ciężarówkę z nielegalnym ładunkiem odpadów. Przewoźnikowi grozi kara finansowa i więzienia

Niedaleko granicy z Litwą zatrzymano nielegalny transport 26 ton odpadów komunalnych. Przechwycony przez Krajową Administrację Skarbową ładunek jechał z Niemiec na Litwę i miał rzekomo przewozić złom stalowy. Służba celno-skarbowa nałożyła karę finansową na przewoźnika, który dopuścił się niezgodnego z prawem procederu.

Zatrzymana ciężarówka, która jechała z Niemiec na Litwę, została skontrolowana w pobliżu polsko-litewskiej granicy przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej z Budziska. 

Jak poinformował oficer prasowy podlaskiej KAS st. asp. Maciej Czarnecki, zgodnie z dokumentami i zgłoszeniem w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ładunkiem miał być złom stalowy.

26 ton nielegalnych odpadów

Podczas kontroli okazało się, że w naczepie znajduje się 26 ton odpadów komunalnych. Przewoźnikowi grozi 10 tys. zł kary finansowej, którą nałoży na niego służba celno-skarbowa za nieprawidłowe zgłoszenie przewozu odpadów w systemie SENT. 

Reklama

Kodeks karny penalizuje też przywóz z zagranicy lub wywóz za granicę odpadów wbrew obowiązującym przepisom. Grozi za to nawet do pięć lat więzienia 

Problem nielegalnych odpadów

W ostatnich latach nasila się problem transportowania i składowania odpadów. Każdego roku do Polski trafia kilkaset tysięcy ton odpadów z zagranicy - najwięcej z Niemiec, lecz także z Wielkiej Brytanii, Włochy czy nawet Nigerii.

Dzieje się tak, ponieważ w zależności od państwa istnieją wyraźne różnice w cenach przetwarzania odpadów, które dodatkowo bywają obwarowane rozmaitymi kontrolami i obostrzeniami. To sprawia, że niektóre przedsiębiorstwa decydują się na nielegalny, ale bardziej opłacalny wywóz śmieci za granicę.

"Od stycznia 2018 do października 2021 roku KAS, Inspekcja Ochrony Środowiska, Straż Graniczna oraz Inspekcja Transportu Drogowego ujawniły ok. 400 przypadków nielegalnego przewozu odpadów do Polski" - mówił w wywiadzie z lutego br. dla Dziennika Gazety Prawnej wiceminister środowiska i klimatu Jacek Ozdoba.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: KAS | nielegalny transport | zatrzymanie

Reklama

Reklama

Reklama