Reklama

Reklama

Zatrucie Odry: PiS złożył poprawkę wydłużającą możliwość płatności bonem turystycznym

Wydłużenie terminu płatności bonem turystycznym z 30 września 2022 r. na 31 marca 2023 r. - zakłada poprawka, którą złożyła Teresa Wargocka z Prawa i Sprawiedliwości podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Biuro legislacyjne zastrzegło, że zmiana wykracza poza istotę ustawy i może to powodować niezgodność z konstytucją. Poprawka została jednak przyjęta przez posłów. Za przyjęciem całości projektu głosowało 26 posłów, nikt nie był przeciw, jeden się wstrzymał.

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny rozpatrzyła w piątek projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze.

Posłanka PiS Teresa Wargocka zgłosiła do niego poprawkę, która zakłada wydłużenie terminu płatności bonem turystycznym do 31 marca 2023 r. Zgodnie z obecnymi przepisami płatność bonem musi być zrealizowana do końca września 2022 r.

Mimo uwag sejmowego biura legislacyjnego, które zastrzegło, że ujęcie tematu bonu turystycznego w ustawie dotyczącej katastrofy ekologicznej na Odrze może powodować niezgodność z konstytucją, poprawka została przyjęta.

Reklama

Głosowanie nad całością projektu ustawy zaplanowano na piątkowy wieczór.

Bon turystyczny - jednorazowe świadczenie

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do końca września.

Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie.

Według danych ZUS w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 27 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon turystyczny - obowiązujące zasady

Co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy