Reklama

Zaskakujący wynik sondażu o 15. emeryturze

Wbrew oczekiwaniom 15. emerytura nie wzbudza powszechnego entuzjazmu, na jaki liczyła rządząca koalicja. Ponad połowa ankietowanych (52 proc.) jest przeciw wypłacie kolejnego - obok 13. i 14. emerytury - świadczenia emerytalnego w 2023 r. - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Super Expressu".

Na pytanie, czy emeryci powinni dostać w przyszłym roku 15. emeryturę, 52 proc. respondentów odpowiedziało negatywnie, a 48 proc. - pozytywnie - wskazano w sondażu, jaki dla gazety przeprowadził Instytut Badań Pollster.

15 emerytura: Zwolennicy opozycji nie chcą świadczenia

"Prawdopodobnie Polacy uważają, że w sytuacji rosnącej inflacji i problemów energetycznych oraz związanego z tym deficytu budżetowego państwa polskiego nie stać na wydatki w postaci 15. emerytury" - ocenił prof. Henryk Domański, socjolog z UW, cytowany przez dziennik.

Ekspert zwrócił uwagę, że wśród elektoratu PO i Polski 2050 Szymona Hołowni, a także Lewicy ten odsetek jest "rzeczywiście wysoki, pewnie wyższy nawet niż 50 proc.".

Reklama

"Jakieś 36 proc., 37 proc., a czasami nawet 38 proc. deklaruje głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość i tutaj ta nadreprezentacja zwolenników 15. emerytury powinna być większa" - dodał.

Badanie zrealizowano przez Instytut Badań Pollster, 25-27.11.2022 r., na próbie 1057 dorosłych Polaków.

14. emerytury dla seniorów

W połowie listopada "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że grupa posłów PiS miała naciskać na kierownictwo, aby w przyszłym roku wypłacić 15. Emeryturę, a szef partii Jarosław Kaczyński miał dać zielone światło.

W tym roku pełna kwota czternastek (równa minimalnej emeryturze) przysługiwała osobom, których świadczenie podstawowe, np. emerytura i renta, nie przekroczyła 2,9 tys. zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości powyżej 2,9 tys. zł czternastka była zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. W roku 2022 na 13. i 14. emeryturę i na waloryzację świadczeń rząd przeznaczył z budżetu aż 43 mld zł. W latach 2021-2022 jest to łącznie prawie 77 mld zł.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Polska | emerytura | Inflacja | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy