Zapytali Polaków o migrantów. Ankietowani chcą większej kontroli
Polacy chcą restrykcji dla cudzoziemców - takie zdanie respondenci wyrazili w badaniu Opinia24 na zlecenie fundacji More in Common Polska. Sprawdzono również odsetek osób, które chcą zmniejszyć liczbę cudzoziemców przybywających do Polski. Najwięcej orędowników tego pomysłu jest wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości.

Za wprowadzeniem restrykcji dla cudzoziemców jest 87 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej. Takie wyniki wykazało badanie przeprowadzone przez Opinia24 na zlecenie fundacji More in Common Polska. Z sondażu opublikowanego przez "Rzeczpospolitą" dowiemy się również, że za pełną kontrolą na granicach jest 67 proc. zwolenników PiS i 74 proc. Konfederacji.
Z kolei w przypadku pozostałych ugrupowań wyniki są równie zbliżone. Takie rozwiązanie wśród wyborców Trzeciej Drogi popiera 70 proc., Nowej Lewicy - 68 proc. oraz partii Razem - 55 proc.
Migranci w Polsce. Wyborcy dostrzegają korzyści z obecności cudzoziemców
W badaniu sprawdzono także odsetek osób, które są zwolennikami zmniejszenia liczbycudzoziemców przybywających do Polski.
Najwięcej orędowników takiego pomysłu znajduje się wśród wyborców PiS - 25 proc., następnie 22 proc. w partii Razem, oraz równo po 20 proc. w Lewicy, Konfederacji i Trzeciej Drodze. Najmniejsze poparcie wykazują wyborcy Koalicji Obywatelskiej - 8 proc.
Z kolei za zachęcaniem migrantów do przybywania do Polski jest jedynie 7 proc. wszystkich badanych. Najwięcej w Razem - 23 proc., a najmniej w KO - 4 proc.
Mimo tego badanie pokazało, że Polacy dostrzegają korzyści z obecności cudzoziemców w naszym kraju. Wśród nich znalazło się uzupełnienie niedoboru pracowników w kluczowych branżach - 40 proc., zapełnienie miejsc pracy, w których nie chcą pracować Polacy - 37 proc. oraz większe wpływy do budżetu - 35 proc. 16 proc. respondentów wskazało, że obecność cudzoziemców nie wiąże się z żadnymi korzyściami.
Cudzoziemcy w Polsce. Jakie są największe zagrożenia dla Polski?
Polacy w badaniu wskazali również na największe zagrożenia w Polsce, które wynikają ze wzrostu migracji.
Respondenci wskazali przede wszystkim na wzrost przestępczości - 53 proc., dalej zagrożenie terroryzmem - 41 proc. oraz przeciążenie usług publicznych - 27 proc.
Jak wykazano, jedynie 4 proc. osób nie widzi ze strony cudzoziemców żadnego zagrożenia.