Reklama

Reklama

Zapora na granicy z Białorusią. Żołnierze próbowali zrobić podkop

W okolicach Dubicz Cerkiewnych białoruscy żołnierze próbowali zrobić podkop pod gotową już barierą graniczną. Zauważyły ich polskie patrole. Straż Graniczna opublikowała na Twitterze zdjęcie. W niedzielę do Polski nielegalnie próbowało się dostać 21 osób m.in. z Maroka, Senegalu i Indii.

Na odcinku, za którego ochronę odpowiada placówka SG w Dubiczach Cerkiewnych (Podlaskie) polskie patrole zauważyły sześciu żołnierzy białoruskich, którzy próbowali zrobić podkop pod barierą - podała Straż Graniczna w poniedziałek rano na Twitterze.

SG podsumowała, że w 2022 r. było dotąd 5,8 tys. prób nielegalnego przedostania się do Polski z terytorium Białorusi, z czego najwięcej - blisko 1,8 tys. odnotowała w marcu. W czerwcu granicę próbowało przekroczyć dotąd niespełna 400 osób.

Koniec zakazu przebywania przy granicy. Nowe zasady

Kończy się budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje jeszcze rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Reklama

Rozporządzenie było wprowadzone ze względu na - jak tłumaczono - w jego uzasadnieniu - wciąż mające miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy, które mogą być one wykorzystywane do eskalacji trwającego kryzysu migracyjnego.

Od 1 lipca rozporządzenie nie będzie już obowiązywać. W Podlaskiem w odległości 200 metrów od granicy będzie natomiast obowiązywać czasowy zakaz przebywania. Wojewoda podlaski wydał w ubiegłym tygodniu rozporządzenie ws. tego zakazu, który będzie obowiązywać od 1 lipca do 15 września. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy