Reklama

Reklama

Zanieczyszczenie Odry: Zespół Parków Krajobrazowych apeluje o zdjęcia

Jak przekazał zachodniopomorski Urząd Marszałkowski, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego wystosował apel o przekazanie dokumentacji fotograficznej przypadków m.in. śniętych ryb w Dolinie Dolnej Odry. Nadesłane zdjęcia mają pomóc w walce ze skutkami katastrofy ekologicznej.

- W Bielinku, Osinowie czy w okolicach Siekierek widać martwe ryby w Odrze. To smutny i tragiczny widok. Malownicza Dolina Dolnej Odry to ostatni tak cenny przyrodniczo obszar w Europie. Występuje tu ponad 170 gatunków ptaków, w tym unikalnych. Tu polują bieliki, zamieszkał puchacz Bubo bubo. Podjąłem decyzję o wysłaniu pracowników naszych Parków Krajobrazowych do Doliny Dolnej Odry, aby monitorowali sytuację - powiedział, cytowany w komunikacie marszałek woj.  zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zaapelował do mieszkańców doliny Odry - od Widuchowej do Dziewoklicza o przesyłanie informacji o martwych rybach czy ptakach do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. 

Reklama

"Dokumentacja fotograficzna przyczyni się do skuteczniejszego zwalczania skutków trwającej katastrofy ekologicznej oraz pozwoli ocenić w przyszłości wywołane nią straty. Apelujemy przy tym o szczególną ostrożność i unikanie kontaktu z wodą"- przekazano. 

Apel o przesyłanie zdjęć

Zdjęcia, wraz z informacją, gdzie i kiedy zostały wykonane, należy przesyłać na adres komunikacja@wzp.pl oraz do wiadomości sekretariat@zpkwz.pl. Jak wskazano, prośba o przesyłanie informacji pocztą elektroniczną motywowana jest tym, że pracownicy zespołu parków krajobrazowych "patrolują teren parku, w związku z czym kontakt telefoniczny może być utrudniony". 

Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry - jak zaznaczono - to największe w Europie Zachodniej i Środkowej fluwiogeniczne (pochodzenia rzecznego) torfowisko niskie, na którym występują rośliny i zwierzęta niespotykane już w dolinach innych wielkich rzek. Obszar parku poprzecinany jest siecią starorzeczy, rowów i kanałów, których długość łącznie przekracza 200 km. Ze środowiskiem wodno-błotnym Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry związane jest bogactwo występujących na tym terenie zwierząt.

Czytaj też: Objawy zatrucia rtęcią. Reaguj nim metal nieodwracalnie uszkodzi układ nerwowy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy