Reklama

Zamknięto dom pomocy w Wolicy. "Fatalne warunki i brak opieki medycznej"

Wojewoda wielkopolski podjął decyzję o zamknięciu domu pomocy dla osób potrzebujących w miejscowości Wolica k. Kalisza. "W naszej ocenie narażone jest zdrowie i życie pensjonariuszy" - poinformowała w sobotę wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zarządził kontrolę w domu pomocy dla osób potrzebujących w miejscowości Wolica.

"Rygor natychmiastowej wykonalności"

"W dniu dzisiejszym zapadła decyzja o zamknięciu ośrodka w Wolicy - gmina Wodzisze Wielkie. Po raz pierwszy taką decyzję wojewoda wydał w tak szybkim tempie. Od 20 września razem z naszymi służbami prowadziliśmy czynności sprawdzające. Podjęliśmy też czynności kontrolne. Dla nas najważniejsze jest zabezpieczenie zdrowia i życia pensjonariuszy, którzy tam przebywają i w związku z tym została podjęta ta decyzja" - mówiła Maląg, dodając, że decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Reklama

Kara finansowa

"Ponadto nałożyliśmy maksymalną karę finansową, w wysokości 20 tys. złotych" - dodała. "W naszej ocenie narażone jest zdrowie i życie pensjonariuszy" - podkreśliła.

"Fatalne warunki, brak opieki"

Jak podaje TVN24, w ośrodku panowały "fatalne warunki i brak opieki medycznej". Przebywało tam 30 osób w podeszłym wieku. Jeszcze dziś zostaną ewakuowane.

Łódzki wojewoda zamknął ośrodek w Zgierzu

Ośrodek w Wolicy prowadzi ta sama organizacja, co schronisko w Zgierzu, które ewakuowano w ubiegłym tygodniu - informuje TVN24.

Dom Schronienia Samotnych i Potrzebujących oraz Samotnej Matki w Zgierzu k. Łodzi został zamknięty również w trybie natychmiastowym w czwartek. Łódzka prokuratura w środę wszczęła śledztwo w sprawie śmierci pięciu podopiecznych tego ośrodka.

W zgierskiej placówce w opinii inspektorów i śledczych panowały fatalne warunki. Pensjonariusze mieli chodzić głodni, a temperatura w pokojach nie przekraczała 10 stopni Celsjusza. Poważne zastrzeżenia budził nie tylko stan zdrowia osób przebywających w domu opieki, ale także stan sanitarny ośrodka.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy