Reklama

Reklama

​Zakończyło się spotkanie prezydenta z prezesem PiS

W piątek po godz. 18.30 zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w Belwederze, które dotyczyło poprawek złożonych przez PiS do projektów prezydenta o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Spotkanie trwało około dwóch godzin.

Było to już czwarte spotkanie obu polityków dotyczące zmian w ustawach o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. 

Poprawki PiS do swoich projektów prezydent otrzymał w ubiegłym tygodniu. Ich treść nie jest dokładnie znana - wiadomo, że dotyczą m.in. rozwiązań na wypadek, gdyby Sejm nie zdołał (jak proponuje prezydent) większością trzech piątych głosów wybrać członków KRS.

"Prezydent ma poważne zastrzeżenia"

- Prezydent Andrzej Duda ma bardzo poważne zastrzeżenia do niektórych poprawek zgłoszonych przez PiS - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński po piątkowym spotkaniu.

Reklama

Jak dodał, prezydent przekazał swoje uwagi do poprawek na piśmie.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował z kolei po spotkaniu, że część poprawek PiS do prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN została już ostatecznie uzgodniona, a co do niektórych konieczne będzie jeszcze ustalenie ich ostatecznej treści.

Zapowiedź kolejnych rozmów

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński zapowiedział, że niedługo można spodziewać się kolejnego spotkania Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim.

"Atmosfera spotkania była dobra i pewnie będzie kontynuowana ta dyskusja, o tych poprawkach, na kolejnym spotkaniu" - podkreślił Łapiński. 

"To była dobra rozmowa, która, myślę, że przybliża nas do kompromisu i do tego, żeby ustawy, które, co jasno chcę podkreślić, ustawy, które przygotował pan prezydent, które są złożone już w Sejmie, były w najbliższym czasie procedowane" - podkreślił Łapiński.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek oświadczyła po spotkaniu, że kolejne rozmowy prezydenta z prezesem PiS odbędą się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. 

"Wszystko idzie ku porozumieniu"

Rzeczniczka PiS również podkreśliła, że "atmosfera spotkania była bardzo przychylna".

"Jesteśmy przekonani, że wszystko idzie ku porozumieniu. W tej chwili będziemy analizować uwagi prezydenta Andrzeja Dudy do naszych poprawek" - podsumowała.

Prezydenckie projekty

Przypomnijmy, że prezydencki projekt ustawy o SN wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, przepis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. Skargę nadzwyczajną do SN wnosiłoby się w terminie 5 lat od uprawomocnienia skarżonego orzeczenia; przez 3 lata mogłaby ona być też wnoszona w sprawach, które uprawomocniły się po 17 października 1997 r. Skargi nadzwyczajne miałyby być generalnie badane przez dwóch sędziów SN i jednego ławnika SN.

Projekt nowelizacji ustawy o KRS zakłada m.in., że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie - PAP). Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych. Kandydatów na członków KRS-sędziów mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. obywateli oraz grupa co najmniej 25 czynnych sędziów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne