Reklama

Reklama

Zakończyła się budowa gazoportu w Świnoujściu

Gazoport w Świnoujściu jest już gotowy. W poniedziałek premier Ewa Kopacz odbierze klucze do obiektu. O zakończeniu budowy poinformował na konwencji wyborczej Platformy Obywatelskiej w Krakowie minister skarbu.

Andrzej Czerwiński dodał, że w sobotę zakończył się też tygodniowy audyt, wykonywany przez katarską spółkę. Przez najbliższe pięć miesięcy będzie trwał rozruch techniczny. Jest on potrzebny, żeby rozprowadzić w rurach pierwszy gaz. 

"Chodzi o to, że zetknięcie się gazu z dopiero co wybudowaną instalacją powoduje ogromne jej naprężenia. Dlatego też trzeba ją do tego przygotować" - tłumaczył Czerwiński. Pierwszy statek z transportem niebieskiego paliwa już płynie. Spodziewa się, że transport dotrze na przełomie listopada i grudnia tego roku.

Reklama

Drugi gazowiec przypłynie pod koniec lutego, a automatyczna dystrybucja gazu będzie możliwa w drugim kwartale przyszłego roku. Jak dodaje minister Czerwiński, dzięki gazoportowi Polska będzie niezależna od dostawcy gazu ze wschodu. 

Gazoport w Świnoujściu, właściwie zwany terminalem LNG to instalacja do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego. Rozpoczęcie jego funkcjonowania pozwoli na zabezpieczenie jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na to paliwo. 

Decyzja o budowie gazoportu zapadła w roku 2006. W sierpniu 2008 roku Rada Ministrów uchwaliła, że jest to inwestycja strategiczna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wybudowanie terminalu umożliwi odbieranie skroplonego gazu ziemnego, pochodzącego z dowolnego miejsca na ziemi.

Według założeń, terminal miał zostać oddany w czerwcu 2014 roku, jednak jego budowa została opóźniona. Jako przyczynę podawano falę bankructw w sektorze budowlanym w 2012 roku.
Budowa gazoportu kosztowała około 3 mld złotych.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy