Reklama

Reklama

Zaćmienie Słońca. Gdzie najlepiej obserwować w Polsce?

Zaćmienie Słońca już dzisiaj widoczne będzie nad naszym krajem. Jest to atrakcja, która przyciąga nie tylko fanów astronomii. Problem może jednak stanowić nieodpowiednia pogoda lub godzina zjawiska. Czy tym razem również coś pokrzyżuje nam plany?

Zaćmienie Słońca będzie miało miejsce już dzisiaj, 25 października. Cały proces odbywać się będzie w godzinach 11:10-13:30. Faza maksymalna będzie miała miejsce natomiast o około 12:23. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że w różnych miejscach Polski czas ten może się różnić o kilka minut. Najszybciej zaćmienie widoczne będzie dla mieszkańców Szczecina. Najpóźniej zmiany na niebie widoczne będą w Krakowie. Sprawdźmy, w jakich miejscach najlepiej będzie obserwować zaćmienie Słońca.

Reklama

Zaćmienie Słońca a pogoda

Skoro już wiemy, o której godzinie odbywać się będzie zaćmienie Słońca, sprawdźmy warunki pogodowe. Nad Polską dzisiaj przesuwa się pas chmur, który może uniemożliwić podziwianie tego zjawiska. Największe zachmurzenie będzie w województwie łódzkim, opolskim oraz śląskim.

Najlepsze warunki będą mieć mieszkańcy wschodniej części Polski. Rejony Mazowsza, Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia w czasie zaćmienia będą mieć czyste niebo.

To samo tyczy się mieszkańców Pomorza Zachodniego. Jednak już reszta zachodnich regionów Polski może spodziewać się częściowego zachmurzenia.

Zaćmienie Słońca w formie pokazów

W Polsce wiele organizacji przygotowuje z okazji zaćmienia Słońca specjalne pokazy. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o całym zjawisku. Przy okazji proces ten będzie możliwy do zobaczenia na profesjonalnym sprzęcie. Większość pokazów w naszym kraju zaplanowana jest w godzinach 11:00-14:00. Pełna lista miejsc i godzin pokazów dostępna jest na stronie AstroGPS.

Zaćmienie Słońca bez wychodzenia z domu

Z pewnością są osoby, które z różnych przyczyn nie mogą podziwiać zaćmienia Słońca na zewnątrz. Na szczęście dzięki Internetowi nikogo ten proces nie ominie. Kilka polskich kanałów zdecydowało się nadawać na żywo całe zjawisko. Poniżej przedstawiamy listę portali, które planują udostępnić relację z zaćmienia Słońca.

***

Czytaj także:

Skamielina dużego dinozaura odkryta w USA. Przypominał strusia

Śmiertelnie trujący grzyb w polskich lasach. Uważaj, jest bardzo podobny do jadalnych okazów

"To wielki skok ludzkości". Sonda NASA uderzyła w planetoidę Dimorphos

Reklama

Reklama

Reklama