Reklama

Reklama

Z klubu Kukiz'15 odeszły dwie posłanki

Posłanki Magdalena Błeńska oraz Anna Siarkowska zrezygnowały w czwartek z członkostwa w sejmowym klubie Kukiz'15 - poinformował PAP rzecznik ugrupowania Jakub Kulesza. Po ich odejściu klub Kukiz'15 liczyć będzie 33 posłów.

"Powodem rezygnacji jest utrata zaufania do klubu, po tym do czego doszło 16 grudnia ub.r. Do sytuacji, w której większość klubu (Kukiz'15) wzmacniała działania obstrukcyjne nie biorąc udziału w głosowaniu, a obowiązkiem posła jest głosować" - tłumaczyła w rozmowie z PAP Siarkowska.

16 grudnia ub.r. rozpoczął się na sali sejmowej protest posłów PO i Nowoczesnej, którego powodem były planowane przez marszałka Sejmu zmiany dotyczące zasad pracy dziennikarzy w Sejmie i wykluczenie z posiedzenia posła PO Michała Szczerby. Później posłowie protestowali również w związku z głosowaniami m.in. nad ustawą budżetową, na 2017, które odbyły się podczas obrad przeniesionych przez marszałka Sejmu do Sali Kolumnowej. Spośród posłów Kukiz'15 w głosowaniu udział wzięła właśnie Siarkowska oraz Rafał Wójcikowski, który zginął przed miesiącem w wypadku samochodowym.

Reklama

Posłanka dodała, że nie było to pierwszy taki przypadek, gdy politycy Kukiz'15 nie brali udziału w głosowaniu. "Wcześniej podobne działania były podjęte podczas głosowania na jedną z kandydatur na sędziego TK; wówczas większość klubu wyciągnęła karty do głosowania próbując dokonać obstrukcji" - wskazała.

Siarkowska dodała, że jeśli chodzi o dalsze plany posłanek, to zakomunikują one je w podczas piątkowej konferencji prasowej, która ma się odbyć o godz. 12.

Nowe koło poselskie?

Posłanki zamierzają stworzyć Koło Republikańskie - poinformował na Facebooku lider ugrupowania Paweł Kukiz.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, do założenia koła poselskiego potrzeba co najmniej trzech posłów. Prawdopodobnie do koła dołączy też Małgorzata Janowska (niez.), która weszła do Sejmu na początku lutego br. w miejsce Wójcikowskiego. PAP nie udało się skontaktować z Janowską.

Siarkowska, która do Sejmu startowała z okręgu w Siedlcach, jest przewodniczącą podkomisji ds. społecznych w wojsku, a także członkinią komisji administracji, parlamentarnego zespołu ds. reform systemowych i wolnorynkowych oraz parlamentarnego zespołu na rzecz prawa do życia.

Błeńska jest posłanką z Gdańska. Jest członkinią sejmowych komisji infrastruktury, administracji i spraw wewnętrznych, a także wiceszefową podkomisji ds. budownictwa, wiceprzewodniczącą parlamentarnego zespołu ds. reform systemowych i wolnorynkowych; należy też do parlamentarnego zespołu na rzecz prawa do życia.

Obie posłanki należą do założonego przez Przemysława Wiplera Stowarzyszenia "Republikanie".  Siarkowska jest wiceprezesem tego Stowarzyszenia, a Błeńska koordynator Klubu Republikańskiego Sopot. Do Stowarzyszenia należą też inni posłowie Kukiz'15: Józef Brynkus i Tomasz Jaskóła. Należał do niego też Wójcikowski.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje