Reklama

​YouTube przywrócił usuniętą homilię abp. Marka Jędraszewskiego

Serwis YouTube poinformował, że przywraca nagranie z homilią abp. Marka Jędraszewskiego zamieszczone na kanale Radia Maryja. Chodzi o wygłoszone podczas mszy świętej w krakowskim kościele Mariackim kazanie, w którym abp Jędraszewski miał się sprzeciwiać ideologii LGBT.

Kazanie zostało wygłoszone w czwartek w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Apb Jędraszewski powiedział w nim: "Powstańczych mogił narodziła się wolna Polska, choć na jej narodzenie trzeba było czekać bardzo długo. Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa".

Decyzja serwisu YouTube

Słowa te spotkały się z ostrą krytyką niektórych środowisk. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że złożył do prokuratury "zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez arcybiskupa".

Reklama

W poniedziałek wieczorem Radio Maryja poinformowało na Twitterze o komunikacie z ostrzeżeniem, jaki dostało od administracji YouTube w sprawie wideo z homilią abp. Jędraszewskiego. W komunikacie tym przekazano, że film "został usunięty, ponieważ narusza zasady dotyczące szerzenia nienawiści".

"@RadioMaryja na #YouTube otrzymał ostrzeżenie za zamieszczenie homilii ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Zarzut, a jakże - "szerzenie nienawiści"" - przekazało na Twitterze Radio Maryja.

"Skandaliczne naruszenie wolności słowa"

Oburzenie na decyzję administracji YouTube wobec kanału Radia Maryja wyraziło m.in. Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich

"Jest to skandaliczne naruszenie zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa" - napisało CMWP.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie CMWP SDP można też przeczytać, że "wyjątkowo skandaliczne jest przy tym to, iż cenzura wypowiedzi dotyka zarówno jednej z najważniejszych osób w polskim Kościele katolickim, jak i najpopularniejsze i największe media katolickie w Polsce" - oceniła organizacja.

Film wrócił na YT

We wtorek po południu do sprawy odniosła się szefowa działu polityki publicznej i relacji rządowych Google’a - właściciela platformy YouTube - Maria Poślad.

"Rzadko podejmujemy decyzję o blokadzie, która jest błędna. Jeśli tak się stanie, po weryfikacji przywracamy treści. Oceniając je, bierzemy pod uwagę kontekst, np. to, czy materiał ma wartość dokumentalną lub wypełnia przesłanki interesu publicznego. Dlatego wideo wróciło na YT" - napisała na Twitterze Poślad.

Film znów jest dostępny na kanale Radia Maryja.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama