Reklama

Reklama

"Wzmocni suwerenność". Premier skomentował porozumienie ws. elektrowni atomowej w Pątnowie

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w kwestii podpisania listu intencyjnego ws. rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie, pisząc o "strategicznej dla Polski inwestycji, której celem jest wzmocnienie naszej suwerenności w obszarze bezpieczeństwa energetycznego". W Seulu porozumienie w tej sprawie zawarły w poniedziałek Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje kolejną strategiczną dla Polski inwestycję, której celem jest wzmocnienie naszej suwerenności w obszarze bezpieczeństwa energetycznego - przypomniał premier Mateusz Morawiecki.

Premier o porozumieniu ws. elektrowni atomowej w Pątnowie: Impuls rozwojowy 

- Energia atomowa jest bezpieczna, czysta i ekologiczna oraz stanowi uzupełnienie dla zielonej transformacji i odnawialnych źródeł energii, w których rozwój inwestują spółki Skarbu Państwa. Jest to jednocześnie inwestycja dająca tysiące miejsc pracy w sektorach wysokich technologii, zapewniająca transfer wiedzy i stabilny strumień dochodów, zarówno dla budżetu centralnego, jak i samorządów, na których terenie ulokowana będzie inwestycja. To także impuls rozwojowy dla szeregu polskich firm, dostawców i kooperantów. Cieszę się, że po niedawno podpisanych kontraktach na zakup sprzętu dla polskiej armii, nasza współpraca z Koreą Południową wkracza na kolejne obszary - przekazał premier. 

Reklama

Szef rządu podziękował "wszystkim - zarówno po stronie rządowej, jak i sektora prywatnego, którzy przyczynili się do zawarcia tych umów".

Rozwój elektrowni jądrowej w Pątnowie. List intencyjny ZE PAK, PGE i KHNP

W poniedziałek Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ogłosiły w Seulu zawarcie listu intencyjnego w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zawarcie porozumienia o współpracy między ministerstwami.

Prezesi trzech spółek obu krajów, polskiej prywatnej grupy energetycznej ZE PAK, państwowej spółki energetycznej PGE i KHNP podpisali list intencyjny, którego głównym celem jest opracowanie planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w Polsce w oparciu o technologię APR1400.

Polski Wiceminister i Minister Aktywów Państwowych oraz Minister Handlu, Przemysłu i Energii Korei Południowej podpisali porozumienie, w którym deklarują dołożyć wszelkich starań mających na celu wsparcie dla projektu energetyki jądrowej w Pątnowie oraz zacieśnić współpracę w zakresie niezbędnej wymiany informacji.

Intencją stron jest ocena możliwości rozwoju współpracy w ramach budowy elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów by dostarczyć Polakom tanią i czystą energię. Projekt ma wesprzeć niezależność i stabilność polskiego systemu energetycznego - ma być po prostu stabilnym źródłem taniej i czystej energii. Projekt docelowo powinien zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki, stworzyć nowe możliwości inwestycyjne w Polsce, ale przede wszystkim przez następne 60 lat dostarczać polskim gospodarstwom domowym tanią i czystą energię w stabilnej cenie. Potencjalna współpraca ma być jedynie uzupełnieniem strategicznego, rządowego polskiego programu energetyki jądrowej zapisanego w "Polityce Energetycznej Polski do 2040 r."

ZE PAK i PGE zdecydowały się na potencjalną współpracę z KHNP ze względu na bezpieczną, funkcjonującą od ponad 40 lat oraz efektywną koreańską technologię reaktorów jądrowych. Obecnie KHNP jest trzecim największym operatorem elektrowni jądrowych na świecie, w ostatnim czasie zrealizowało z dużym sukcesem w terminie i budżecie jedną z największych inwestycji na świecie - elektrownię jądrową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Barakah, Elektrownia składa się z 4 bloków po 1400 MW mocy każdy, co oznacza 5600 MW taniej, czystej i stabilnej energii zapewniającej ponad ¼ zapotrzebowania ZEA na energię elektryczną.

Strony zamierzają wspólnie opracować plan rozwoju elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400. W szczególności strony zamierzają wykonać wstępne analizy warunków geotechnicznych, sejsmicznych i środowiskowych, opracują szacunkowy budżet dla prac przygotowawczych, etapu budowy oraz etapu produkcji wraz z proponowanym modelem finansowania projektu, jak również stworzą wariantowy harmonogram realizacji projektu wraz ze zdefiniowaniem kluczowych etapów wpływających na potencjalną realizację projektu. Strony zamierzają przygotować wstępny plan rozwoju elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów do końca 2022 r.

Więcej o liście intencyjnym przeczytasz tutaj.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy