Reklama

Reklama

Wyznaczono termin spotkania posłów Polski i Litwy. Rozmowy m.in. o współpracy

"Pod koniec września w Warszawie odbędzie się spotkanie parlamentarnych grup roboczych Polski i Litwy. Poprzedzi ono wznowienie - po dziesięciu latach - pracy zgromadzenia parlamentarnego obu krajów" - przekazał we wtorek w Wilnie wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki.

"Dziś dostaliśmy dobrą wiadomość, że spotkanie grup roboczych odbędzie się pod koniec września w Warszawie" - powiedział Terlecki po spotkaniu z wiceprzewodniczącym litewskiego parlamentu Alvydasem Nekrosziusem.

Jak zaznaczył, "zadaniem grup roboczych będzie ustalenie tematów, które określą agendę działań Polsko-Litewskiego Zgromadzenia Parlamentarnego".

Zgromadzenie, które obradowało dwa razu do roku, w 2009 roku przerwało pracę. Ochłodzenie relacji nastąpiło w związku z tym, że - jak oceniała strona polska - Wilno nie wykazywało woli rozstrzygania problemów mieszkającej na Litwie mniejszości polskiej.

Reklama

Bezpieczeństwo, przyszłość UE i współpraca ekonomiczna

Według Terleckiego strona polska podczas obrad Zgromadzenia chciałaby "poruszyć przede wszystkim kwestie dotyczące współpracy między naszymi państwami".

"Chcemy rozmawiać o tym wszystkim, co jest najważniejsze w naszych relacjach, czyli o bezpieczeństwie, przyszłości Unii Europejskiej, bezpieczeństwie energetycznym, współpracy ekonomicznej" - powiedział Terlecki.

Zaznaczył również, że będzie omawiana sytuacja polskiej mniejszości narodowej na Litwie. "To ważna dla nas sprawa. Mamy nadzieję, że wszystkie te kwestie, które nas różnią i dzielą, będą się rozwiązywać" - powiedział wicemarszałek Sejmu RP.

Nekroszius wskazał, że strona litewska zaproponuje, by Zgromadzenie omówiło m.in. kwestie oświaty, kultury litewskiej w Polsce i problem związany z zachowaniem litewskich szkół w Polsce.

Spotkanie Terleckiego i Nekrosziusa odbyło się na marginesie międzynarodowej konferencji pod patronatem byłego prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa "Odbudowa odporności europejskiej i transatlantyckiej", która będzie obradowała w środę.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy