Wystartowała matura 2022 z rozszerzonego polskiego. Arkusze CKE i odpowiedzi w Interii
O godzinie 9:00 rozpoczął się egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. To już drugi tydzień zmagań z maturą 2022. W Interii po godzinie 14:00 opublikujemy arkusz CKE z zaproponowanymi przez naszych ekspertów odpowiedziami z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Bądźcie z nami.

Do egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym zgłosiło się 63,8 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia, czyli 22,1 proc. z nich.
Dodatkowo maturę napiszą również abiturienci z wcześniejszych roczników. Wśród nich będą osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu lub chcą poprawić wynik uzyskany w poprzednich latach.
Matura 2022 język polski - poziom rozszerzony. Arkusze CKE i proponowane odpowiedzi w Interii
W specjalny raporcie Interii "Matura 2022. Arkusze" niedługo po zakończonych egzaminach publikujemy arkusze CKE wraz z odpowiedziami zaproponowanymi przez naszych ekspertów. 4 maja, maturzyści przystąpili do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusz CKE i nieoficjalne rozwiązania z tego przedmiotu znajdziecie TUTAJ
Także dziś zaraz po godz. 14.00 na naszej stronie znajdziecie arkusza CKE z językiem polskim na poziomie rozszerzonym. Chwilę później pojawią się pierwsze nieoficjalne rozwiązania.
Jak wygląda matura z polskiego - poziom rozszerzony?
Matura trwa 180 minut. Tyle uczniowie mają na napisanie wybranej wypowiedzi pisemnej. Za całą maturę rozszerzoną z języka polskiego można uzyskać maksymalnie 40 punktów. Egzaminu na poziomie rozszerzonym nie można nie zdać. Nawet osoba, która uzyska 0 punktów, otrzyma świadectwo maturalne.
Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym to jedno zadanie. Abiturienci wybierają jedno z dwóch poleceń i piszą wypracowanie na wskazany przez siebie temat.
Egzamin na poziomie rozszerzonym - jakie zasady?
Każdy maturzysta ma obowiązek przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu takich egzaminów. Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.
Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także - na tym poziomie - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.
Czytaj też: