Reklama

Reklama

Wystąpiła u boku Niedzielskiego i chwaliła kredyty studenckie. Stowarzyszenie zabiera głos

Prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Mariola Piekarska zbiera sporą krytykę za słowa, które wypowiedziała podczas konferencji w Ministerstwie Zdrowia. Stojąc u boku Adama Niedzielskiego zachwalała nowe kredyty studenckie. Teraz stowarzyszenie odcięło się od słów swojej przewodniczącej, a ona sama przekazała, że była to jej prywatna opinia. - Przepraszam za niejasność - stwiedziła.

Wypowiedź prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland cytuje m.in. prasa branżowa. Jak podaje cowzrowiu.pl, podczas środowej konferencji w Ministerstwie Zdrowia Mariola Piekarska, stojąc u boku ministra, chwaliła rządowe rozwiązanie.

Chciałabym powiedzieć w imieniu studentów, że bardzo się cieszymy, iż takie narzędzie zostało wprowadzone, ponieważ wiele osób, które nie są w stanie studiować ze względu na barierę finansową, teraz będzie miało taką możliwość - cytuje słowa Piekarskiej serwis.

Preferencyjne warunki

Chodzi o projekt kredytowania nauki na kierunkach medycznych i możliwość częściowego lub całkowitego umorzenia zobowiązania. Ministerstwo Zdrowia i Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomiły specjalny fundusz, który umożliwi ubieganie się o preferencyjne kredyty na kierunkach medycznych. Program rusza 18 lipca 2022 roku, a pożyczek udzielać będzie Bank Pekao S.A.

Reklama

Słowa przewodniczącej nie spodobały się jednak samej organizacji, której przewodzi Piekarska. Zarząd Główny Stowarzyszenia poinformował w oświadczeniu, że przytoczone wyżej słowa "nie są stanowiskiem zarządu i zgromadzenia, a prywatną opinią".

Mariola Piekarska tłumaczy swoje słowa

Stowarzyszenie podkreśliło również, że zgodnie ze swoim statutem, jest ono apartyjne. Do sprawy odniosła się również Mariola Piekarska. "Słowa wypowiedziane przeze mnie podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia na temat kredytów na studia medyczne były moją prywatną opinią, a nie stanowiskiem Zarządu Głównego czy Stowarzyszenia" - napisała w podobnym tonie.

"Sama popieram ten projekt, ponieważ uważam, że dla osób planujących pozostać oraz pracować w Polsce po zakończeniu edukacji możliwość umorzenia kredytu jest korzystnym rozwiązaniem. Również sama propozycja kredytów na opłacenie studiów padła wcześniej, podczas spotkań ze studentami. Aby wprowadzać dalsze zmiany musimy pamiętać o prowadzeniu dialogu. Chciałabym także podkreślić, że moje poparcie dotyczy wyłącznie niniejszego projektu, a nie wszystkich działań Ministerstwa Zdrowia" - dodała.

"Przepraszam za niejasność w mojej wypowiedzi, powinnam zaznaczyć, że jest to moje prywatne zdanie, a nie Stowarzyszenia IFMSA-Poland" - zakończyła. Jak podaje tvn24.pl, Mariola Piekarska miała jednak zostać zawieszona w czynnościach przez komisję rewizyjną organizacji. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy