Reklama

Reklama

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. W środę lub czwartek poznamy uzasadnienie

W środę lub czwartek Trybunał Konstytucyjny opublikuje uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji - dowiedziała się Interia w źródłach w PiS. Chodzi o decyzję z 22 października, kiedy sędziowie orzekli, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Decyzja ta wywołała w Polsce falę protestów.

Trybunał Konstytucyjny poinformował na swojej stronie internetowej, że zdania odrębne do uzasadnienia wyroku ws. przepisów aborcyjnych zgłosili trzej sędziowie: Jarosław Wyrembak, Mariusz Muszyński i Zbigniew Jędrzejewski. 

Jak dowiedziała się Interia, uzasadnienie wyroku, do którego zostaną dołączone pisemne uzasadnienia zdań odrębnych, zostanie opublikowane w środę lub najpóźniej w czwartek. 

Wyrok Trybunału

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją orzeczenia TK w Dzienniku Ustaw. 

Reklama

Po ogłoszeniu wyroku w całej Polsce odbyły się masowe protesty, organizowane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy