Reklama

Wyprowadzili pięć miliardów złotych z Polski. Rozbity polsko-wietnamski gang

Funkcjonariusze ABW zatrzymali kolejnych trzech członków polsko-wietnamskiej grupy zajmującej się "praniem" brudnych pieniędzy. Szacuje się, że przestępcy wyprowadzili z polskiego systemu bankowego ponad 5 mld zł.

Jak poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, "wśród zatrzymanych osób jest dyrektor jednego z oddziałów dużego banku, prezes zarządu i udziałowiec kilku spółek, których rachunki służyły do transferowania pieniędzy oraz obywatelka Wietnamu - prezes jednej ze spółek". Wszystkie trzy osoby funkcjonariusze ABW zatrzymali na Mazowszu.

Mechanizm działania grupy polegał na zakupie udziałów w kilkudziesięciu spółkach prawa handlowego, które zostały wykorzystane do "prania pieniędzy" na ogromną skalę. Łącznie przestępcom udało się wyprowadzić z Polski ponad 5 mld zł. 

Reklama

- Podejrzani w oddziałach banków, posługując się sfałszowanymi fakturami VAT oraz innymi dokumentami, dokonywali wielomilionowych wpłat gotówkowych na rachunki kontrolowanych przez siebie podmiotów. W dalszej kolejności środki te były transferowane poza granicę RP, do ponad 60 miejsc na terenie całego świata, głównie do Chin, Wietnamu, Hong Kongu i USA - napisał Żaryn.

Polacy w areszcie, Wietnamka z policyjnym dozorem

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieście wydał decyzję o tymczasowym areszcie dla dwóch podejrzanych. Wobec obywatelki Wietnamu zastosowano natomiast poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł, zakaz opuszczania kraju oraz dozór policyjny połączony z zakazem kontaktu z innymi podejrzanymi w sprawie.

Śledztwo prowadzone jest przez Delegaturę ABW w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Dotyczy ono m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie działającej w latach 2015-2018, mającej na celu popełnianie szeregu przestępstw m.in. "prania" brudnych pieniędzy, podrabiania dokumentów, poświadczania nieprawdy w fakturach VAT oraz uchylania się od obowiązku podatkowego.

Do tej pory zarzuty przedstawiono 16 osobom, wśród których są zarówno Polacy jak i Wietnamczycy, w tym także pracownicy działających na terenie Polski oddziałów dwóch dużych banków.

RMF/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy