Reklama

Reklama

Wypadek Beaty Szydło: Umorzono śledztwo w sprawie uszkodzonych dowodów

Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu umorzyła śledztwo dotyczące uszkodzenia płyt DVD. Stanowiły one dowody w sprawie wypadku rządowej kolumny byłej premier Beaty Szydło w Oświęcimiu. Umorzenie nie jest prawomocne, ponieważ na decyzję zostało złożone zażalenie.

Śledztwo w sprawie uszkodzenia dowodów zostało ponownie wszczęte przez nowosądecką prokuraturę po tym, jak 10 grudnia ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Chrzanowie uchylił postanowienie Prokuratury Okręgowej w Krakowie o umorzeniu tego śledztwa. Wówczas sąd uznał, że opinia Instytutu Ekspertyz Sądowych nie wykluczyła możliwości umyślnego uszkodzenia tych płyt i konieczne jest przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków, czyli osób, które miały bezpośredni i fizyczny kontakt z uszkodzonymi płytami w toku postępowania karnego.

Zobacz też: Przypki. Auto wjechało w grupę rowerzystów. Są ranni, jeden nie żyje

Reklama

Premier Beata Szydło poszkodowana w wypadku

Na zniszczonych nośnikach DVD znajdował się m.in. zapis przejazdu rządowej kolumny, która 10 lutego 2017 r. w Oświęcimiu zderzyła się z fiatem seicento. Policja podała wówczas, że trzy rządowe samochody z ówczesną premier Szydło (jej pojazd był w środku) wymijały fiata seicento. Jego kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i uderzył w auto, którym jechała ówczesna szefowa rządu. Samochód z byłą premier w konsekwencji uderzyło w drzewo.

W wyniku wypadku rządowej kolumny w Oświęcimiu poszkodowana została premier Szydło oraz funkcjonariusz BOR

Sąd w Oświęcimiu w 2020 r. wydał wyrok, zgodnie z którym kierowca seicento jest winny nieumyślnego spowodowania wypadku. Zarazem warunkowo umorzył postępowanie na rok. Sąd uznał także, że za wypadek odpowiada również kierowca BOR. 

Z taką decyzją sądu nie zgodziła się ani prokuratura, ani obrona. W marcu ubiegłego roku przed krakowskim sądem okręgowym rozpoczął się proces odwoławczy w tej sprawie.

Reklama

Reklama

Reklama