Reklama

Reklama

Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS w Radomiu

W sobotę w Radomiu odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego PiS. Politycy, w tym premier Beata Szydło i prezes partii Jarosław Kaczyński, uczczą 40. rocznicę wydarzeń z czerwca 1976 roku.

W posiedzeniu klubu mają wziąć udział wszyscy posłowie i senatorowie PiS.

"Jak co roku PiS chce oddać hołd bohaterom walki o niepodległość i suwerenność Polski, oddać hołd robotnikom Czerwca. Ponieważ jest 40. rocznica tych wydarzeń chcemy dać obchodom odpowiednią rangę" - powiedział PAP wiceszef klubu PiS Marek Suski. 

Politycy PiS złożą wieńce m.in. przed pomnikiem Ofiar Czerwca. Prawdopodobnie klub przyjmie też okolicznościową uchwałę.

Zaprotestowali przeciwko podwyżkom cen żywności

W czerwcu 1976 roku robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. W Radomiu, Ursusie i Płocku odbyły się manifestacje, które przerodziły się w starcia z Milicją Obywatelską i ZOMO.

Reklama

Starcia z milicją i ZOMO

25 czerwca 1976 roku na ulice Radomia w proteście wyszło 20-25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według badaczy IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat.

W związku z udziałem w proteście pracę straciło ok. 900 radomian, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych. Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia (szpalery milicjantów bijących ludzi pałkami), które stały się swoistym symbolem Czerwca'76. Zaczęły się także represje wobec uczestników protestu i ich rodzin. Z pomocą ruszyli im przedstawiciele powstałego we wrześniu Komitetu Obrony Robotników.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy