Reklama

Reklama

Wycinka w Puszczy Białowieskiej. KE ostrzega Polskę

Komisja Europejska zapowiedziała w środę, że jeśli potwierdzone zostanie, że wycinka w Puszczy Białowieskiej nie została wstrzymana, to włączy tę kwestię do prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności.

"Komisja śledzi sytuację z wielkim zaniepokojeniem. Dotychczas widzieliśmy doniesienia prasowe w tej sprawie, ale jeśli zostanie potwierdzone, że wycinka ma dalej miejsce w Puszczy Białowieskiej, sprawa zostanie wzięta pod uwagę w prowadzonej procedurze praworządności dotyczącej Polski" - powiedziała na środowej konferencji prasowej rzeczniczka KE Mina Andreewa.

Wczoraj rzeczniczka KE oświadczyła, że oczekuje, iż Polska podporządkuje się decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE o nakazie zaprzestania wycinki w Puszczy.

"Nakaz sądowy dotyczący zaprzestania wycinki został wydany na podstawie artykułu 39. statutu Trybunału Sprawiedliwości UE. To protokół uzgodniony i ratyfikowany przez wszystkie państwa członkowskie, włączając w to Polskę" - podkreśliła na konferencji prasowej rzeczniczka KE.

Reklama

Trybunał Sprawiedliwości UE podjął w piątek decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych. Jest to też środek tymczasowy, o który wnioskowała KE. 

Resort środowiska zapowiedział w poniedziałek, że będzie nadal prowadził działania w Puszczy Białowieskiej. Minister środowiska Jan Szyszko poinformował, że do 4 sierpnia polska strona prześle swoją odpowiedź na zarzuty KE na działania wykonywane w Puszczy.

PO chce komisji śledczej ws. Puszczy Białowieskiej

PO chce powołania sejmowej komisji śledczej ws. niszczenia Puszczy Białowieskiej i polityki PiS wobec środowiska - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna. Poinformował też, że PO złoży zawiadomienie ws. popełnienia przestępstwa przez ministra środowiska Jana Szyszkę za nielegalną wycinkę.

"Zarządzenie tymczasowe Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ze Strasburga bardzo wyraźnie pokazuje, że Europa nie zgadza się na łamanie prawa przez polski rząd, przez ministra Szyszkę. Nie zaakceptujemy takich metod (ministra) i będziemy także wspierać Europę, wspierać tych wszystkich, którzy w Puszczy protestują przeciwko nieludzkiej polityce ministra Szyszki i całego rządu PiS w stosunku do polskiej przyrody" - powiedział Schetyna w środę na konferencji prasowej w Sejmie.

Schetyna poinformował, że na środowym posiedzeniu Gabinetu Cieni Platformy zamierza poruszyć temat złożenia wniosku o powołanie komisji śledczej w sprawie Puszczy Białowieskiej. "Jesteśmy przekonani, że we wrześniu będziemy mogli doprowadzić do debaty w Sejmie na temat powołania tej komisji" - mówił lider PO.

"Rzecz będzie dotyczyć nie tylko Puszczy Białowieskiej i aktywności niszczenia jej przez ministra Szyszkę, ale w ogóle całej polityki odnośnie środowiska, którą PiS prowadzi" - dodał lider PO.

Schetyna poinformował też, że Platforma złoży zawiadomienie ws. popełnienia przestępstwa przez ministra Szyszkę za nielegalną wycinkę. "Rzecz dotyczy przestępstw przeciwko środowisku (...) zawiadomimy prokuraturę i będziemy chcieli, żeby wszczęła postępowanie przeciwko ministrowi Szyszce" - wyjaśnił Schetyna.

Reklama

Reklama

Reklama