Reklama

Reklama

Wybory szefa PO. Startuje sześciu kandydatów

Bogdan Zdrojewski, Bartosz Arłukowicz, Borys Budka, Joanna Mucha, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz - to szóstka kandydatów na przewodniczącego PO, która do piątku zgłosiła swoje kandydatury.

W piątek o północy minął termin zgłaszania kandydatów na przewodniczącego PO. Szef komisji wyborczej Łukasz Abgarowicz poinformował PAP, że w sumie wpłynęły zgłoszenia pięciu kandydatów, a jedno - Bartłomieja Sienkiewicza - jest "w drodze", bo zostało wysłane pocztą.

"Będzie więc sześciu kandydatów, bo kandydatura Sienkiewicza zapewne zawiera wymagane 10 podpisów" - powiedział Abgarowicz.

Pod koniec stycznia upływa czteroletnia kadencja Grzegorza Schetyny jako szefa partii. Schetyna poinformował w piątek, że nie będzie ponownie ubiegał się o funkcję szefa Platformy. Zarekomendował na tę funkcję obecnego wiceprzewodniczącego PO Tomasza Siemoniaka.

Reklama

Pełna lista kandydatów

O stanowisko przewodniczącego partii będzie ubiegać się także senator Bogdan Zdrojewski (były prezydent Wrocławia i były minister kultury), a także europoseł, były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Obaj formalnie złożyli dokumenty jeszcze w grudniu.

W piątek oficjalnie swoją kandydaturę zgłosił szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka, który zapowiadał to już od października. Budka jest obecnym wiceprzewodniczącym PO, w 2015 roku był ministrem sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz.

W piątek oficjalnie zgłosiła się też posłanka KO Joanna Mucha, minister sportu i turystyki w gabinecie Donalda Tuska.

Swój start mailem zadeklarował także Bartłomiej Sienkiewicz, szef MSW rządzie Tuska, obecnie poseł KO.

Wybory już 25 stycznia

Przewodniczący PO, tak jak dotychczasowy lider (i podobnie jak Donald Tusk w 2013 r.) wybrany zostanie w drodze głosowania korespondencyjnego, w którym prawo udziału będą mieli wszyscy członkowie Platformy Obywatelskiej.

Zgodnie z grudniową uchwałą Rady Krajowej PO, pierwsza tura wyborów szefa Platformy odbędzie się 25 stycznia, ewentualna druga - jeśli byłaby potrzebna - 8 lutego. Aby zarejestrować kandydaturę na przewodniczącego potrzeba zebrać minimum podpisy 10 członków Rady Krajowej PO.

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy