Reklama

Reklama

Wybory samorządowe 11 listopada? Nowoczesna chce zmian

W przyszłym tygodniu posłowie Nowoczesnej złożą w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, który zakłada uniemożliwienie przeprowadzania wyborów w dniu, w którym wypadają święta państwowe, kościelne lub które są dniami wolnymi od pracy.

Zgodnie z obecnie obowiązującym Kodeksem wyborczym przyszłoroczne wybory samorządowe powinny odbyć się 11 listopada, gdyż głosowanie wyznacza się na ostatni dzień wolny od pracy, poprzedzający upływ kadencji rad władz samorządowych. W tym dniu przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.

"Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie powinny być łączone z wyborami samorządowymi. Ustawodawcy nie przewidzieli tego pracując nad Kodeksem wyborczym, ustanawiając sztywny termin, że wybory samorządowe muszą się odbywać w ostatnią niedzielę przed zakończeniem kadencji samorządów terytorialnych" - podkreślił podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie Marek Sowa z Nowoczesnej.

Reklama

Jak dodał, Nowoczesna złoży w przyszłym tygodniu projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, która uniemożliwi przeprowadzenie wyborów w dniu, w którym wypadają święta państwowe, kościelne, które są dniami wolnymi od pracy. "Nowoczesna wychodzi z propozycją rozwiązania problemu na przyszłość i składa nowelizację ustawy Kodeks wyborczy z zasadą, że jeśli wybory wypadną w dniu świątecznym, wtedy należałoby je przeprowadzić tydzień wcześniej" - mówił Sowa.

Polityk podkreślił, że organizowanie wyborów w dniu, w którym wypada święto, może narazić na zarzuty łamania ciszy wyborczej i dawać powody do zaskarżania wyników wyborów.

Duże prawdopodobieństwo naruszenia ciszy wyborczej

Przed tygodniem Państwowa Komisja Wyborcza w komunikacie przekazanym PAP stwierdziła, że wybory samorządowe w 2018 r. nie powinny być przeprowadzone tego samego dnia, co obchody Narodowego Święta Niepodległości. W opinii PKW nie ma co prawda przeszkód prawnych i organizacyjnych w przeprowadzaniu wyborów samorządowych w tym dniu, jednak - jak podkreśliła PKW - w przyszłym roku będziemy obchodzić setną rocznicę odzyskania niepodległości.PKW zaznaczyła, że "w całym kraju odbywać się będą uroczystości z udziałem władz państwowych i samorządowych, podczas których będą wygłaszane przemówienia". "Mając na uwadze charakter i wagę Święta oraz ewentualne zarzuty dotyczące naruszeń ciszy wyborczej, Państwowa Komisja Wyborcza wyraża opinię, że wybory samorządowe w 2018 r. nie powinny być przeprowadzane w tym samym dniu, w którym odbywać się będą obchody Święta Niepodległości" - napisano w stanowisku PKW.

W ocenie Państwowej Komisji Wyborczej, wymagana byłaby zmiana Kodeksu wyborczego tak, by organ zarządzający wybory samorządowe - czyli premier - "miał możliwość pewnej dowolności określenia terminu wyborów w granicach ustalonych ustawowo". 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy