Reklama

Reklama

Wybory prezydenckie 2020. ​Jak dopisać się do spisu wyborców? Wyjaśniamy

Zarówno dopisanie się do spisu wyborców, jak i skorzystanie z możliwości głosowania korespondencyjnego, wymaga podjęcia działań z wyprzedzeniem. Można to zrobić na dwa sposoby - osobiście lub online.

Dopisanie się do spisu wyborców jest rozwiązaniem dla osób, które w dniu wyborów nie będą przebywały w miejscu swojego zameldowania. Przypominamy, że za każdym razem dopisujemy się na jedne, konkretne wybory. W tym roku są to wybory prezydenckie, wyznaczone na 28 czerwca. 

Elektroniczny wniosek

Aby dopisać się do spisu wyborców bez wychodzenia z domu, musimy skorzystać z platformy ePUAP, gdzie wybieramy zakładkę "Meldunek i wybory". W punkcie "Wybory - wszystkie usługi" należy wybrać interesujący nas odnośnik. Można w tym miejscu zgłosić chęć dopisania się do spisu wyborców, rejestru wyborców i chęć głosowania korespondencyjnego. 

Reklama

Po zalogowaniu się z pomocą podpisu elektronicznego, e-dowodu, lub aplikacji bankowej, i wypełnieniu odpowiedniego wniosku, system przekierowuje wyborcę na stronę, gdzie sprawdza on dane znajdujące się we wniosku i ponownie musi potwierdzić swoją tożsamość. 

Potwierdzenie złożenia wniosku wyborca otrzymuje na adres email. Wniosek następnie trafia do urzędnika, który go weryfikuje. Jeśli wszystko się w nim zgadza, wyborca otrzymuje na adres email potwierdzenie z informacją, że został dopisany do spisu wyborców. Jeżeli wniosek zawiera błędy lub braki, urzędnik kontaktuje się z wyborcą.

Usługa dopisania się do spisu wyborców jest bezpłatna. Nieprzekraczalnym terminem w każdej gminie jest 23 czerwca. Po tej dacie spisy wyborców zostaną zamknięte.

Składanie wniosku w urzędzie

Wyborca może także złożyć wniosek w urzędzie gminy, na terenie której chce oddać swój głos. W tym celu musi go samodzielnie napisać. Wniosek musi zawierać następujące dane:

·        nazwisko

·        imię albo imiona

·        imię ojca

·        datę urodzenia

·        numer PESEL

·        adres zamieszkania

·        adres pobytu czasowego w dniu wyborów

Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy, jednak przed udaniem się na miejsce warto tam zadzwonić. Z powodu epidemii koronawirusa, wiele urzędów wprowadziło konkretne zasady sanitarne, mające służyć bezpiecznemu przyjmowaniu interesantów.

Urzędnik, po otrzymaniu wniosku, weryfikuje dane zawarte w dokumencie i dopisuje wyborcę do gminnego spisu na czas najbliższych wyborów. Warto pamiętać, że jednocześnie można figurować tylko w jednym spisie wyborców. W związku z tym osoba dopisana do spisu w miejscu, gdzie będzie przebywać w czasie elekcji, jest wykreślana ze spisu w miejscu swojego zameldowania. Procedura może potrwać kilka dni.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy