Wybory prezydenckie 2015: Znamy frekwencję na godzinę 12.
Aktualizacja
Państwowa Komisja Wyborcza podała komunikat o frekwencji w dzisiejszych wyborach prezydenckich według stanu na godzinę 12. na podstawie danych otrzymanych od 25 956 obwodowych komisji wyborczych, spośród 25 957 komisji obwodowych powołanych w stałych obwodach głosowania na obszarze całego kraju.
Wybory prezydenckie 2015: Głos na jednego z 11 kandydatów można oddać do godz. 21.00Lukasz SzelemejEast News
Jak poinformowała PKW podczas konferencji prasowej o godzinie 13.30, frekwencja na godzinę 12. wyniosła 14,61 proc.
- Liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, czyli liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 30 168 616. Wydano karty do głosowania łącznie z wysłanymi pakietami wyborczymi dla 4 408 602 osób uprawnionych do głosowania, co stanowi 14,61 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych - powiedział sędzia Zbigniew Cieślak z PKW.
Najwyższa frekwencja była w gminie Godziszów w województwie lubelskim (29,89 procent), a najniższa w Dąbiu w województwie lubuskim (6,18 procent).
W dużych miastach najwięcej osób poszło do urn w Białymstoku (niemal 18 procent), a najmniej w Poznaniu (ponad 13 procent).
Miejscowości z najwyższą i najniższą frekwencją o godz. 12.00Tomasz Gzell PAP
"Doszło do kilku incydentów"
Jak poinformował szef PKW Wojciech Hermeliński, głosowanie odbywa się bez większych zakłóceń. Doszło do kilku incydentów, jednak żaden nie zaburzył przebiegu głosowania.
Wobec wątpliwości, jakie napłynęły do PKW sędzia Hermeliński powtórzył, że karta do głosowania powinna mieć ścięty prawy górny róg. - Służy to temu, aby osoby niewidome lub niedowidzące mogły zorientować się, gdzie jest prawa, a gdzie lewa strona karty i w razie potrzeby nałożyć na nią specjalną nakładkę z alfabetem Braille'a - wyjaśnił.
- Wybory przebiegają spokojnie i nie odnotowaliśmy incydentów, przez które należałoby wydłużyć głosowanie - oświadczył szef PKW, podkreślając dobrą współpracę z policją w tym obszarze. Na podstawie danych z Komendy Głównej Policji Hermeliński poinformował, że doszło do kilku zdarzeń, które spowodowały konieczność wszczęcia postępowania przez policję.
- 9 maja dyrektor delegatury z Bydgoszczy zgłosił brak 4 paczek z 1700 kartami do głosowania. Karty zostały uzupełnione z zasobu rezerwy delegatury, a policja prowadzi postępowanie w kierunku ukrywania dokumentów wyborczych - za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności - poinformował.
Inny odnotowany incydent to wymalowanie na ścianie lokalu czarną farbą nazwiska jednego z kandydatów - PKW nie ujawniła, którego. - Był też na Facebooku post przeciwko jednemu z kandydatów - dodał szef PKW.
Jak wynika z informacji uzyskanych przez korespondentów PAP od policji niektórzy członkowie komisji wyborczych stawili się do pracy nietrzeźwi. Tak było w Suchedniowie w powiecie skarżyskim (woj. świętokrzystkie), w Płocku (woj. mazowieckie) i w Sulechowie (woj. lubuskie), gdzie jeden z członków Obwodowej Komisji Wyborczej nr 5 miał około 2,7 promila alkoholu. Nietrzeźwi zostali odsunięci od pracy w komisjach; mogą odpowiadać za wykroczenie.
Z kolei w Opatowie (woj. świętokrzyskie) policja zajęła się sprawę naruszenia ciszy wyborczej przez kierowcę fiata cinquecento, który jeździł po mieście z umieszczonymi na aucie plakatami wyborczymi z wizerunkiem jednego z kandydatów - poinformował PAP w niedzielę po południu mł. asp. Mariusz Bednarski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Członkowie Państwowej Komisji Wyborczej, od lewej: Zbigniew Cieślak, przewodniczący Wojciech Hermeliński i Wiesław Błuś, podczas konferencji nt. trwającej I tury wyborów prezydenckichTomasz Gzell PAP
Jak poinformowano podczas konferencji PKW, Komisja w niedzielę wystosowała pismo do okręgowych komisji wyborczych z przypomnieniem, by bezpośrednio po sporządzeniu i podpisaniu protokołu bez zwłoki przekazywały go do PKW, by możliwe było jak najszybsze obliczenie głosów i podanie wyników głosowania.
Druga konferencja PKW odbędzie się o godzinie 18.30 i będzie poświęcona frekwencji z godziny 17.
Zobacz wideo:
Wybory prezydenckie 2015: Tak głosowali Polacy
Trwają wybory prezydenckie. Głosować można dziś od godz. 7.00 do 21.00. Polacy ruszyli do urn. O godz. 12.00 frekwencja wynosiła ponad 14 proc. Jeśli nie uda się wyłonić prezydenta w pierwszej turze, druga planowana jest na 24. maja.
Głosowanie w lokalu wyborczym w Miedzianej GórzeMichał WalczakPAP
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski głosował w lokalu wyborczym w miejscowości Samoklęski DużeTytus ŻmijewskiPAP
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski głosował w lokalu wyborczym w miejscowości Samoklęski DużeTytus ŻmijewskiPAP
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski głosował w lokalu wyborczym w miejscowości Samoklęski DużeTytus ŻmijewskiPAP
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski głosował w lokalu wyborczym w miejscowości Samoklęski DużeTytus ŻmijewskiPAP
Andrzej Duda zagłosował w KrakowiePAP
Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą i córką Kingą zagłosowali w KrakowiePAP
Andrzej Duda zagłosował w KrakowiePAP
Były prezydent Lech Wałęsa głosuje w pierwszej turze wyborów prezydenckich w lokalu wyborczym w GdańskuPAP
Były prezydent Lech Wałęsa głosuje w pierwszej turze wyborów prezydenckich w lokalu wyborczym w GdańskuPAP
Były prezydent Lech Wałęsa głosuje w pierwszej turze wyborów prezydenckich w lokalu wyborczym w GdańskuPAP
Kandydujący na urząd prezydenta Paweł Kukiz zagłosował we WrocławiuMaciej KulczyńskiPAP
Kandydujący na urząd prezydenta Paweł Kukiz zagłosował we WrocławiuMaciej KulczyńskiPAP
Kandydujący na urząd prezydenta Paweł Kukiz zagłosował we WrocławiuMaciej KulczyńskiPAP
Lokal wyborczy w Zespole Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego w BydgoszczyPAP
Lokal wyborczy w Zespole Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego w BydgoszczyPAP
Lokal wyborczy w Zespole Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego w BydgoszczyPAP
Lokal wyborczy w Zespole Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego w BydgoszczyPAP
Wicepremier, lider PSL Janusz Piechociński z żoną Haliną zagosowali w lokalu wyborczym w Nowej IwicznejMarcin ObaraPAP
Wicepremier, lider PSL Janusz Piechociński z żoną Haliną zagosowali w lokalu wyborczym w Nowej IwicznejMarcin ObaraPAP
Wicepremier, lider PSL Janusz Piechociński z żoną Haliną zagosowali w lokalu wyborczym w Nowej IwicznejMarcin ObaraPAP
Wicepremier, lider PSL Janusz Piechociński z żoną Haliną zagosowali w lokalu wyborczym w Nowej IwicznejMarcin ObaraPAP
Kandydat ugrupowania KORWiN - Janusz Korwin-Mikke głosuje w lokalu wyborczym w Józefowie pod WarszawąLeszek SzymańskiPAP
Ewa Kopacz zagłosowała w RadomiuPAP
Ewa Kopacz zagłosowała w RadomiuPAP
Ewa Kopacz ze swoją matką Krystyną w lokalu wyborczym w RadomiuPAP
Ewa Kopacz zagłosowała w RadomiuPAP
Przewodniczący Rady Europejskiej - Donald Tusk z córką Katarzyną i żoną Małgorzatą po wyjściu z lokalu wyborczego w SopociePAP
Przewodniczący Rady Europejskiej - Donald Tusk z córką Katarzyną i żoną Małgorzatą po wyjściu z lokalu wyborczego w SopociePAP
Przewodniczący Rady Europejskiej - Donald Tusk z córką Katarzyną w lokalu wyborczym w SopociePAP
Przewodniczący Rady Europejskiej - Donald Tusk swój głos w wyborach prezydenckich oddał w SopociePAP
Szef SLD - Leszek Miller głosował w WarszawieTomasz Gzell PAP
Szef SLD - Leszek Miller głosował w WarszawieTomasz Gzell PAP
Szef SLD - Leszek Miller głosował w WarszawieTomasz Gzell PAP
Szef SLD - Leszek Miller głosował w WarszawieTomasz Gzell PAP
Bronisław Komorowski z zoną głosowali w lokalu wyborczym w LO im. Stefana Batorego przy ul. Myśliwieckiej w WarszawiePaweł SupernakPAP
Bronisław Komorowski z zoną głosowali w lokalu wyborczym w LO im. Stefana Batorego przy ul. Myśliwieckiej w WarszawiePaweł SupernakPAP
Bronisław Komorowski z zoną głosowali w lokalu wyborczym w LO im. Stefana Batorego przy ul. Myśliwieckiej w WarszawiePaweł SupernakPAP
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zagłosował w lokalu wyborczym w WarszawieRadek PietruszkaPAP
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zagłosował w lokalu wyborczym w WarszawieRadek PietruszkaPAP
Głosowanie w lokalu wyborczym w WarszawieLeszek SzymańskiPAP
Głosowanie w lokalu wyborczym w WarszawieLeszek SzymańskiPAP
Głosowanie w lokalu wyborczym w WarszawieLeszek SzymańskiPAP
Górale w strojach ludowych głosują w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Białym DunajcuPAP
Górale w strojach ludowych głosują w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Białym DunajcuPAP
Górale w strojach ludowych głosują w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Białym DunajcuPAP
Górale w strojach ludowych głosują w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Białym DunajcuPAP
Górale w strojach ludowych głosują w pierwszej turze wyborów prezydenckich w PoroniniePAP
Górale w strojach ludowych głosują w pierwszej turze wyborów prezydenckich w PoroniniePAP
Górale w strojach ludowych głosują w pierwszej turze wyborów prezydenckich w PoroniniePAP
Magdalena Ogórek zagłosowała w lokalu wyborczym w WarszawieLeszek SzymańskiPAP
Magdalena Ogórek zagłosowała w lokalu wyborczym w WarszawieLeszek SzymańskiPAP
Magdalena Ogórek zagłosowała w lokalu wyborczym w WarszawieLeszek SzymańskiPAP
Zgodnie z wieloletnią tradycją, lokal wyborczy w Czerwonaku słynie z nietypowych aranżacji. W tym roku wybór padł na wystrój w stylu ludowymJakub KaczmarczykPAP
Zgodnie z wieloletnią tradycją, lokal wyborczy w Czerwonaku słynie z nietypowych aranżacji. W tym roku wybór padł na wystrój w stylu ludowymJakub KaczmarczykPAP
Zgodnie z wieloletnią tradycją, lokal wyborczy w Czerwonaku słynie z nietypowych aranżacji. W tym roku wybór padł na wystrój w stylu ludowymJakub KaczmarczykPAP
Zgodnie z wieloletnią tradycją, lokal wyborczy w Czerwonaku słynie z nietypowych aranżacji. W tym roku wybór padł na wystrój w stylu ludowymJakub KaczmarczykPAP
Zgodnie z wieloletnią tradycją, lokal wyborczy w Czerwonaku słynie z nietypowych aranżacji. W tym roku wybór padł na wystrój w stylu ludowymJakub KaczmarczykPAP
Zgodnie z wieloletnią tradycją, lokal wyborczy w Czerwonaku słynie z nietypowych aranżacji. W tym roku wybór padł na wystrój w stylu ludowymJakub KaczmarczykPAP
Zgodnie z wieloletnią tradycją, lokal wyborczy w Czerwonaku słynie z nietypowych aranżacji. W tym roku wybór padł na wystrój w stylu ludowymJakub KaczmarczykPAP
Zgodnie z wieloletnią tradycją, lokal wyborczy w Czerwonaku słynie z nietypowych aranżacji. W tym roku wybór padł na wystrój w stylu ludowymJakub KaczmarczykPAP
Zgodnie z wieloletnią tradycją, lokal wyborczy w Czerwonaku słynie z nietypowych aranżacji. W tym roku wybór padł na wystrój w stylu ludowymJakub KaczmarczykPAP
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki zagłosował w lokalu wyborczym w PoznaniuJakub KaczmarczykPAP
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki zagłosował w lokalu wyborczym w PoznaniuJakub KaczmarczykPAP
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki zagłosował w lokalu wyborczym w PoznaniuJakub KaczmarczykPAP
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki zagłosował w lokalu wyborczym w PoznaniuJakub KaczmarczykPAP
Głosowanie w lokalu wyborczym w PoznaniuJakub KaczmarczykPAP
Głosowanie w lokalu wyborczym w PoznaniuJakub KaczmarczykPAP
Głosowanie w lokalu wyborczym w PoznaniuJakub KaczmarczykPAP
Głosowanie w lokalu wyborczym w PoznaniuJakub KaczmarczykPAP
Głosowanie w lokalu wyborczym w PoznaniuJakub KaczmarczykPAP