Reklama

Reklama

Wybór rzecznika praw obywatelskich. Jest decyzja niezależnych senatorów

Trzyosobowe Koło Senatorów Niezależnych ogłosiło decyzję w sprawie wyboru rzecznika praw obywatelskich. W kole zasiadają senatorowie: Lidia Staroń, Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz.

- Koło Senatorów Niezależnych, po dyskusji wewnątrz koła, podjęło decyzję, że w tej sprawie (wybór RPO - przyp. red.) nie będzie u nas dyscypliny głosowania. Obywatele mają prawo wiedzieć, jak każdy z nas zagłosuje. Nie możemy chować się za formułką, że "zagłosujemy w tej sprawie zgodnie ze swoimi poglądami" - oświadczył na konferencji prasowej senator Kwiatkowski. Jak poinformował, zagłosuje przeciwko kandydaturze Piotra Wawrzyka na stanowisko rzecznika praw obywatelskich. 

Również senator Wadim Tyszkiewicz przekazał, że także zagłosuje przeciwko kandydaturze przedstawionej przez PiS. - Rzecznik praw obywatelskich musi być osobą bezpartyjną, apolityczną i reprezentującą interesy wszystkich Polaków, a nie interesy jednej partii. Pan minister Wawrzyk jest czynnym politykiem, w związku z czym ta kandydatura jest dla mnie nie do zaakceptowania - argumentował.

Reklama

Senator Staroń nie była obecna na konferencji prasowej.  

Sejm powołał w styczniu kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka na stanowisko rzecznika praw obywatelskich. Wybór ten, zgodnie z przepisami, musi jeszcze zaakceptować Senat. Jeżeli odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

Reklama

Reklama

Reklama