Reklama

Reklama

Wszyscy sędziowie Izby Cywilnej podporządkowali się uchwale trzech izb SN

Wszyscy sędziowie Izby Cywilnej, których powołanie do Sądu Najwyższego opiniowała Krajowa Rada Sądownictwa, podporządkowali się czwartkowej uchwale połączonych izb tego sądu. Zgodnie z nią, sędziowie powołani z udziałem KRS od dziś nie powinni orzekać.

Tylko dziś sędziowie orzekający w Izbie Cywilnej, których dotyczy mrożąca orzecznictwo uchwała, mieli zaplanowanych łącznie kilkadziesiąt czynności. Wszystkie 23 posiedzenia składów jednoosobowych i trzyosobowych oraz trzy rozprawy zostały jednak przez samych tych sędziów odroczone bezterminowo. 

Prowadząca pierwszą z rozpraw prof. Małgorzata Manowska wyjaśniła, że mimo iż uchwała Sądu Najwyższego może godzić w zasadę nieusuwalności sędziów - zawiesza prowadzone postępowanie, przynajmniej do czasu zapoznania się z uzasadnieniem uchwały, a robi to w interesie stron, żeby nie dawać podstaw do zaskarżania decyzji sądu z jej udziałem.

Reklama

Uchwale, wstrzymującej ich orzekanie, podporządkowali się w piątek wszyscy sędziowie Izby Cywilnej, w których powołaniu do Sądu Najwyższego brała udział KRS: Beata Janiszewska, Marcin Krajewski, Małgorzata Manowska i Tomasz Szanciło. 

Czwartkowa uchwała Sądu Najwyższego

W czwartek trzy izby SN - Karna, Cywilna i Pracy - podjęły uchwałę, w której uznano, że nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie. Zastrzeżono, że w przypadku sądów powszechnych nienależyta obsada występuje, jeżeli "wadliwość procesu powoływania sędziów prowadzi w konkretnych okolicznościach do naruszenia standardów niezawisłości i bezstronności" w rozumieniu Konstytucji RP i prawa europejskiego.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stwierdził, że SN procedował z "rażącym naruszeniem prawa". "Jego tak zwana uchwała nie powoduje żadnych skutków prawnych. To jedyna możliwa interpretacja" - powiedział.

Tomasz Skory

Opracowanie: Malwina Zaborowska

Zobacz na stronie RMF24.pl.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy