Reklama

Reklama

Wrocław: Zmarł ksiądz Stanisław Orzechowski. Był duszpasterzem studentów, robotników i kolejarzy. Żegna go premier

W wieku 81 lat zmarł we Wrocławiu ks. prałat Stanisław Orzechowski - duszpasterz akademicki, robotników i kolejarzy, wieloletni przewodnik Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej oraz duchowny wspierający Solidarność w latach 80. XX w. "Kochany, wielki człowiek. Niech spoczywa w pokoju" - napisał o kapłanie premier Mateusz Morawiecki.

"Już za życia był legendą. Za fasadą wielkiej postaci kryła się dobroć i potrzeba niesienia pomocy bliźniemu" - napisał w czwartek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. "»Orzech« - tak mówiliśmy o zmarłym" dodał szef rządu.

"Kochany, wielki człowiek". Premier żegna "Orzecha"

Szef rządu wspomniał, że kapelan "Solidarności" w 1980 roku "razem z robotnikami uczestniczył w strajku w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej, później w strajku głodowym kolejarzy". "A w stanie wojennym organizował msze św. w intencji Ojczyzny, wspierał duchowo i materialnie internowanych i ich rodziny. Organizowane przez niego Pielgrzymki na Jasną Górę były w latach 80. wielkimi manifestacjami niepodległości i idącą enklawą wolności" - napisał premier Morawiecki.

Zmarł poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk. Miał 66 lat

Zaznaczył, że "w wolnej Polsce pomagał potrzebującym, zagubionym, organizując dla nich ośrodek rekolekcyjny w Morzęcinie koło Obornik Śląskich". "Czasami jego dobre intencje wykorzystywali ci, którym pomagał. Ale nigdy pomocy nie odmawiał" - podkreślił szef rządu.

Reklama

"Kochany, wielki człowiek. Niech spoczywa w pokoju" - podsumował premier Morawiecki.O śmierci ks. Stanisława Orzechowskiego poinformowała m.in. dolnośląska Solidarność.

Wspierał opozycję w czasach PRL

Ks. Stanisław Orzechowski był wieloletnim duszpasterzem akademickim oraz przewodnikiem Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Był też duszpasterzem robotników i kolejarzy. 

Duchowny związany był z opozycją PRL we Wrocławiu. W sierpniu 1980 r. odprawił mszę św. podczas strajku w zajezdni przy ulicy Grabiszyńskiej. Brał udział w strajku głodowym kolejarzy, a w stanie wojennym w kościele przy ul. Bujwida odprawiał msze święte za ojczyznę.

Zmarł gen. Edward Pietrzyk. Były dowódca Wojsk Lądowych miał 71 lat

Ks. Orzechowski w 2006 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał także tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia.

"Wspaniały duchowny. Przyjaciel księdza Jerzego Popiełuszki. Człowiek, który uczył setki młodych ludzi, jak iść przez życie" - napisał na Twitterze prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. 

Msza pogrzebowa śp. ks. Stanisława Orzechowskiego odbędzie się 24 maja o godz. 14:00 w kościele pw. św. Wawrzyńca we Wrocławiu. Liturgii będzie przewodniczył ordynariusz wrocławski abp Józef Kupny. 

Po eucharystii ciało kapelana "Solidarności" spocznie na cmentarzu przy kościele.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje