Reklama

Reklama

Wojewoda małopolski: Premier przyznał rentę dzieciom zmarłego strażaka

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przyznaniu renty specjalnej dla czworga dzieci strażaka, który zginął podczas służby w nocy z poniedziałku na wtorek, na autostradzie A4 w rejonie Balic. Informację przekazało w czwartek biuro wojewody małopolskiego.

"Nic nie zrekompensuje rodzinie tej straty, ale zdecydowałem, że zawnioskuję o przyznanie jej specjalnego świadczenia" - powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda złożył do premiera wniosek o rentę dla dzieci strażaka we wtorek, a premier natychmiast zdecydował o przyznaniu świadczenia. Comiesięczną rentę specjalną dzieci będą otrzymywać od 1 października 2022 r. do czasu kontynuowania nauki w szkole, do osiągnięcia 25. roku życia. Renta będzie wypłacana niezależnie od innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

"Przekazuję całej rodzinie wyrazy współczucia od pana premiera, który jest głęboko poruszony tą tragedią" - powiedział Kmita, który wystąpił także do prezydenta RP Andrzeja Dudy o nadanie druhowi Andrzejowi pośmiertnie Złotego Krzyża Zasługi za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

Reklama

Przekazując rodzinie swoje wyrazy współczucia i solidarności wojewoda podkreślił, że strażak do końca wypełnił słowa przysięgi: "Świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia - nawet z narażeniem życia".

Tragiczna śmierć strażaka z OSP Balice

W poniedziałek przed północą na autostradzie A4, w pobliżu miejscowości Morawica w kierunku Krakowa, doszło do kolizji samochodu osobowego z łosiem. Pojazd i zwierzę znajdowały się na pasie awaryjnym po zdarzeniu. Do jego zabezpieczenia skierowane zostały trzy załogi straży pożarnej z PSP JRG Kraków, OSP Balice i OSP Morawica. Jako pierwsi dotarli strażacy z OSP Balice. Troje strażaków przeszło przez bariery na pas awaryjny na kierunku Katowice - Kraków, gdzie rozpoczęli zabezpieczanie miejsca zdarzenia oraz udzielili pomocy osobie poszkodowanej.

Od strony Katowic prawym pasem ruchu nadjechał samochód, którego kierujący - widząc zdarzenie - zatrzymał się. Ale w niego uderzył inny kierowca, 21-letni Węgier. Po zderzeniu samochód ten zjechał na pas awaryjny, gdzie najechał na strażaków z OSP Balice. Jeden druh - 38 latek - poniósł śmierć na miejscu wypadku

Jego żona, również uczestnicząca w akcji jako strażak OSP Balice, odniosła poważne obrażenia i została zabrana do jednego z krakowskich szpitali. Trzeci strażak został zaopatrzony w szpitalu i wypisany do domu. Czynności wyjaśniające są prowadzone pod nadzorem prokuratury.

W całym kraju zawyły syreny strażackie 

We wtorek o godz. 18:00 w całym kraju strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych uruchomili sygnały dźwiękowe i świetlne, aby w ten sposób oddać hołd druhowi Andrzejowi.

Wojewoda małopolski wystąpił do Stalexportu - administratora autostrady - o pilne odniesienie się do okoliczności, które przyczyniły się do wypadku, tzn. wtargnięcia dużego, dzikiego zwierzęcia. 

"Oczekuję szczegółowej informacji o ostatniej kontroli urządzeń zabezpieczających przed wtargnięciem zwierząt na obszar autostrady zarządzanej przez spółkę, w tym zwłaszcza odcinka na którym doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia. Oczekuję także, że prywatny zarządca autostrady wesprze finansowo rodzinę zmarłego strażaka ochotnika. To jest w moim przekonaniu moralna powinność spółki" - poinformował Łukasz Kmita.

Zmarły strażak na co dzień był listonoszem. Pomoc dla jego rodziny uruchomiła także Poczta Polska. Środki na wsparcie rodziny druha można wpłacać na numer konta Fundacji "Pocztowy Dar": 09 1320 1104 3014 4239 2000 0006 z dopiskiem "pomoc dla dzieci pocztowego Strażaka".

Pogrzeb ochotnika odbędzie się w piątek, o godzinie 11:00, w kościele parafialnym w Balicach. Po mszy świętej nastąpi odprowadzenie zmarłego na cmentarz parafialny w Morawicy. W uroczystościach pogrzebowych wezmą udział przedstawiciele wojewódzkiej administracji rządowej i samorządowej, a także kierownictwo Komendy Głównej PSP. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy