Reklama

Reklama

Wojciech Burszta nie żyje. Profesor zmarł po ciężkiej chorobie

W wieku 64 lat zmarł prof. Wojciech Burszta. Kulturoznawca, krytyk kultury, eseista i antropolog odszedł 5 lutego po ciężkiej chorobie. Naukowiec był autorem kilkunastu książek i ponad 300 artykułów poświęconych kulturze współczesnej.

O śmierci prof. Wojciecha Burszty poinformowali w sobotę w mediach społecznościowych dr hab. Krzysztof Jaskułowski i prof. Waldemar Kuligowski.

Prof. Wojciech Burszta urodził się 22 marca 1957. Był uznanym antropologiem i kulturoznawcą, eseistą i krytykiem kultury. Interesował się teorią i praktyką współczesnej kultury, w tym popkultury i popnacjonalizmu.

Prof. Burszta studiował etnografię na UAM w Poznaniu, w 1984 roku obronił doktorat z etnologii, w 1993 roku habilitował się w zakresie socjologii - przypomina w swoim wpisie w mediach społecznościowych prof. Kuligowski.

Reklama

Pracował w Instytucie Nauk Humanistycznych Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Wcześniej, w latach 1984-2003 związany był z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu, gdzie stworzył Zakład Studiów nad Kulturą Współczesną.

Odznaczony przez prezydenta

Prof. Burszta podejmował badania z kręgu antropologii współczesności i kulturoznawstwa, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki mitu i symbolu, a także zjawiskami kontestacji i anarchii w społeczeństwach liberalnych.

Jak czytamy na stronie Uniwersytetu SWPS, naukowiec był autorem kilkunastu książek i ponad 300 artykułów poświęconych kulturze współczesnej. Zasiadał w radach naukowych wielu czasopism krajowych i międzynarodowych, m.in. "Kultura i Historia", "Autoportret" i "Contradictions".

W roku 2014 otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Złoty Krzyż Zasługi, nadany przez prezydenta RP.Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy