Reklama

Reklama

Włodzimierz Czarzasty: Podatek PiS jest nieuczciwy

- Jestem ciekawy walki z wielkimi koncernami amerykańskimi, które mają miliardowe dochody – powiedział w programie "Graffiti" Polsat News wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, odnosząc się do planowanego przez PiS podatku od reklam. Jednocześnie polityk zaznaczył, że opłata w tej wersji jest "nieuczciwa".

Czarzasty zaznaczył w Polsat News, że Lewica popiera opodatkowanie międzynarodowych koncernów medialnych działających w Polsce. 

- My jako Lewica zawsze uważaliśmy, że koncerny międzynarodowe, takie jak Google, powinny płacić podatki w Polsce - stwierdził. - Takie sprawy powinno się załatwiać przez UE, ale pozycja Polski w UE nie jest za silna - dodał.

- Natomiast jeśli chodzi o media prywatne, to jest bardzo poważna sprawa. To już nawet nie chodzi o pieniądze, chodzi o to, żeby jedynymi mediami w Polsce były media publiczne, a wszystkie pozostałe media żeby ograniczyć - powiedział. Według niego wiele lokalnych mediów może tego nie przetrwać.

ReklamaZaznaczył jednocześnie, że "podatek od reklam, który chce narzucić PiS, jest nieuczciwy".

- PiS robi to specjalnie, po to żeby dać prywatnym mediom łupnia, żebyście ich całowali po rękach, pokazywali bez przerwy i chwalili - stwierdził.

Czarzasty zaproponował także, aby w ramach protestu, nie zapraszać polityków PiS do programów. - Może teraz przez tydzień pokazać PiS-owi jak może wyglądać Polska bez "pisowców" w telewizji. Zobaczymy jak się będą czuli - zaproponował.

Protest mediów

Na początku lutego do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy, której konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek od reklam ma trafić m.in. do NFZ.

W środę znaczna część mediów prywatnych protestowała we wspólnej akcji "Media bez wyboru". Od rana telewizje Polsat News i TVN24 zamiast programu nadawały specjalny komunikat. Na portalach, m.in. Interia, polsatnews.pl, Onet czy TVN24 czytelnicy nie przeczytali żadnego artykułu. Do akcji przyłączyły się również niektóre dzienniki i stacje radiowe.

Trzy opozycyjne kluby: KO, Lewicy oraz KP-PSL złożyły w środę jednobrzmiące projekty uchwał Sejmu, w których rząd wzywany jest do "wycofania się z projektu ustawy o składce od wpływów reklamowych i odpartyjnienia mediów publicznych". Szefowie klubów we wspólnym oświadczeniu wyrazili solidarność z mediami.

Dotychczasowe odcinki programu "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy