Reklama

Władze Gdańska nie zgadzają się na prezentację wystawy o "Solidarności". Prezes IPN reaguje

"Decyzja władz Gdańska, które nie zgodziły się na prezentację wystawy 'Tu rodziła się Solidarność' na Placu Solidarności jest skandaliczna" - ocenił prezes IPN Jarosław Szarek. "Trudno ją zrozumieć, bo jest obca duchowi 'Solidarności', która była wspólnotą" - dodał.

"Wystawa 'Tu rodziła się Solidarność' miała na celu przypomnienie jednego z największych wydarzeń końca XX wieku, czyli powstania przed 40 laty 'Solidarności', która doprowadziła do ogromnych przemian 1989 roku, w następstwie których upadł zbrodniczy komunizm. IPN przygotował tę ekspozycję dla ponad 50 miejscowości w całej Polsce, a gdański Plac Solidarności, plac ze słynnymi trzema krzyżami, jest tym miejscem, gdzie ta historia realizowała się w sposób szczególny. Tym bardziej uważam, że decyzja władz Gdańska jest nie tylko niezrozumiała, ale wręcz skandaliczna" - powiedział Szarek.

Reklama

"To jest decyzja skandaliczna. Decyzja, co warto podkreślić, zupełnie obca duchowi 'Solidarności', która rodziła się w tym miejscu. Przecież 'Solidarność' była wspólnotą, ruchem dla wszystkich i nie jest jasne, co przez tę decyzję miasto Gdańsk chciało nam powiedzieć" - podkreślił.

"Zadziwiająca" prośba gdańskiego magistratu

Prezes IPN dodał, że za skandaliczną uważa także prośbę ze strony gdańskiego magistratu, by IPN nie organizował kolejnych wystaw na pl. Solidarności. 

"To zadziwiające, bo przecież już w tym momencie przygotowujemy ekspozycję, która będzie miała na celu upamiętnienie robotników, których protesty w grudniu 1970 roku władza krwawo stłumiła. Będzie to 50. rocznica tego wydarzenia, a gdzie ta wystawa ma stanąć jak nie na pl. Solidarności?" - dodał prezes IPN.

Przypomniał też, że w przeszłości IPN wielokrotnie udostępniał mieszkańcom Pomorza i turystom wystawy na Placu Solidarności w Gdańsku.

Jakich argumentów użyto w odmowie?

O tym, że władze Gdańska nie zgodziły się na wystawę "Tu rodziła się Solidarność" na Placu Solidarności Instytut poinformował w czwartek (16 lipca), zwracając uwagę, że decyzja ta uniemożliwia realizację jego statutowych działań. O zgodę na postawienie ekspozycji gdański oddział IPN zwrócił się do Biura Prezydenta ds. Kultury Miasta Gdańsk, które, udzielając odmowy, dodatkowo zwróciło się do IPN, by w przyszłości zrezygnował z kolejnych wystaw w tym miejscu.

IPN podał przy tym odpowiedź, jaką otrzymał z Biura Prezydenta ds. Kultury w tej sprawie. 

"Po przeanalizowaniu różnych czynników Biuro Prezydenta ds. Kultury opiniuje negatywnie zamiar ekspozycji wystawy planszowej w przestrzeni Placu Solidarności. Uważamy, że ta symboliczna przestrzeń stanowi zamkniętą całość z konkretnym przekazem dla odbiorców i nie powinno się tego zakłócać dodatkowymi elementami" - napisał cytowany przez IPN inspektor biura Marcin Stąporek.

"Prosimy też, by w przyszłości zrezygnowali Państwo z projektowania kolejnych wystaw w tym właśnie miejscu" - dodał pracownik biura prezydenta.

Cel ekspozycji

Instytut wyjaśnia, że ekspozycja "Tu rodziła się Solidarność" ma na celu ukazanie "ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r." i składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie "Solidarności" w całym kraju. Obecnie otwierana jest w wielu miejscowościach w Polsce. Trasy wszystkich wystaw pod hasłem "Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność" zbiegną się 28 sierpnia w Warszawie.

"Wystawa ta opisuje m.in. działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, przedstawia genezę powstania ruchu 'Solidarności', wyjaśnia okoliczności stworzenia 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz budowy pomnika Poległych Stoczniowców 1970" - dodał Instytut.

W tym roku minie 40 lat od powstania "Solidarności" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej, która mimo próby jej zdławienia w okresie stanu wojennego w grudniu 1981 r. prowadziła do przemian 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy