Reklama

Wizyta Joe Bidena w Polsce. Podano datę

- Prezydent Joe Biden przyleci do Polski w dniach 20-22 lutego - poinformowała w piątek rzecznik prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre. Biden spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, wygłosi również przemówienie przed rocznicą agresji Rosji na Ukrainę. Już z końcem stycznia pojawiły się doniesienia, że prezydent USA odwiedzi Europę, w tym również Polskę.

- Prezydent Biden odwiedzi Polskę w dniach 20-22 lutego - oświadczyła rzecznik prasowy Białego Domu podczas piątkowej konferencji.

Dodała również, że Prezydent Biden spotka się z prezydentem Dudą, przywódcami B9 (Bukaresztańskiej Dziewiątki) i wygłosi przemówienie na temat rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Odniesie się do tego, jak Stany Zjednoczone zmobilizowały świat, by wesprzeć naród ukraiński, który broni swojej wolności i demokracji - mówiła Jean-Pierre.

- Prezydent bardzo wyraźnie zaznaczy, że Stany Zjednoczone będą nadal stały przy Ukrainie tak długo, jak będzie to konieczne - powiedział John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Pytany, czy Biden uda się też na Ukrainę, Kirby odpowiedział, że nie ma do ogłoszenia żadnych kolejnych przystanków w podróży prezydenta.

Reklama

Podczas wizyty w Polce, amerykański prezydent będzie rozmawiał o międzynarodowym wsparciu dla Ukrainy. 

Co więcej, jak przekazał Biały Dom, podczas swojej wizyty Joe Biden "wyraźnie zaznaczy, że nadejdzie dodatkowa pomoc dla Ukrainy ze strony Ameryki". Amerykański prezydent porozmawia z Dudą na temat "współpracy dwustronnej, a także naszych wspólnych wysiłków, by wesprzeć Ukrainę i wzmocnić odstraszanie NATO" - zaznaczyła Karine Jean-Pierre.

Prezydent Polski Andrzej Duda odniósł się to piątkowej decyzji na Twitterze. Zaznaczył, że "Polska będzie też współgospodarzem szczytu wschodniej flanki NATO i USA". Ponadto dodał, że relacje sojusznicze z Ameryką są silniejsze niż kiedykolwiek. 

Wcześniejsze doniesienia o wizycie Joe Bidena w Polsce

Pod koniec stycznia prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podczas rozmowy z dziennikarzami zapowiedział, że planuje przylecieć do Polski. - Polecę do Polski, ale nie wiem jeszcze kiedy - mówił Biden, odpowiadając na pytanie dziennikarza Polskiego Radia.

Przed zapowiedzią Bidena media informowały, że amerykański prezydent odwiedzi Europę w lutym. Miesiąc ten nie byłby przypadkowy, ponieważ to właśnie wtedy przypada rocznica rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę. 

Z kolei rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby odmówił w tamtym czasie potwierdzenia, że Joe Biden wybiera się z wizytą do Polski. - Nie mam do ogłoszenia żadnych planów podróży, ani do Europy, ani gdziekolwiek indziej - mówił Kirby podczas wirtualnej konferencji prasowej.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Joe Biden | Joe Biden w Polsce

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy