Wiemy, jakiego lata się spodziewać. Jedno zjawisko cały czas powyżej normy
Przed nami naprawdę wymagające lato. Wygląda na to, że fale upały będą nadciągać jedna za drugą. Od lipca do września będzie gorąco - wynika z najnowszej prognozy długoterminowej IMGW. Możliwe, że dopiero w październiku temperatury spadną do poziomu typowego dla tego okresu. Nie zabraknie też deszczu, zwłaszcza na zachodzie.

W skrócie
- Nadchodzące lato zapowiada się na wyjątkowo gorące, szczególnie w lipcu i sierpniu, gdzie temperatury będą znacząco powyżej średniej wieloletniej.
- Deszczowe dni oraz burze nie ominą kraju, choć sumy opadów będą na ogół zgodne z normą. Wyjątkiem będzie październik, w którym mocniej popada na zachodzie i w Wielkopolsce.
- We wrześniu wysokie temperatury nadal się utrzymają, a w październiku pogoda może się okazać bardziej wymagająca.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Po wyjątkowo chłodnym maju doczekaliśmy się znacznie cieplejszych dni. Początek czerwca, choć burzliwy i deszczowy w wielu miejscach, przyniósł też wysokie temperatury, znacznie przekraczające 20 stopni Celsjusza. Kolejne tygodnie będą jeszcze cieplejsze, a latem temperatury przekroczą średnią wieloletnią - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dopiero wczesną jesienią wartości na termometrach powinny być typowe dla tej pory roku.
Pogoda długoterminowa: Lipiec 2025 wyraźnie cieplejszy
Według najnowszych prognoz długoterminowych temperatury będą rosnąć powoli i możliwe, że jeszcze w drugiej połowie czerwca będą nieco niższe od średniej, zwłaszcza w północnej połowie kraju. Kolejny miesiąc powinien przynieść już zdecydowanie letnią aurę - wynika z prognozy długoterminowej na okres od lipca do października.

Lipiec może się okazać wyraźnie cieplejszy od średniej, w praktycznie całej Polsce - informują specjaliści z IMGW. Tylko na Wybrzeżu można się spodziewać wartości mieszczących się w normie wieloletniej, we wszystkich innych rejonach kraju będzie cieplej niż średnio w latach 1991-2020.
To oznacza, że praktycznie gwarantowane są fale gorąca. W ciągu dnia temperatury nieraz przekroczą barierę 30 stopni Celsjusza, a niewykluczone, że czekają nas również tropikalne noce, czyli takie, w trakcie których temperatury nie spadną poniżej 20 stopni.

Wiele wskazuje również na to, że lipiec nie będzie zbyt spokojny. Ponieważ w całej Polsce opady zmieszczą się w wieloletniej normie, nie unikniemy deszczowych dni, jak również takich z gwałtowniejszymi ulewami czy lokalnymi burzami.
Pogoda na sierpień 2025 gorąca niemal wszędzie
Lato będzie gorące również w kolejnym miesiącu. Sierpień zapowiada się na kopię wcześniejszego letniego miesiąca. Znowu temperatury przekroczą średnią wieloletnią w całym kraju, z wyjątkiem Wybrzeża, gdzie zmieszczą się one w normie.
Cały czas będziemy więc mieli do czynienia z falami upałów, a tam, gdzie ich nie będzie, temperatury znacząco przekroczą próg 20 stopni Celsjusza. Zapewne wrócą też okresami tropikalne noce.

Tak samo jak lipiec, sierpień przyniesie opady typowe dla tego okresu w całym kraju. Bardziej suche dni będą więc przetykane deszczowymi, a przelotne burze również nie powinny nas zaskoczyć.
Prognoza długoterminowa na wrzesień 2025: Cały czas powyżej normy
Ukoronowaniem gorącego lata będzie wrzesień, który zapowiada się na kolejną kopię lipca i sierpnia. Znowu będzie cieplej niż zazwyczaj, w dodatku tym razem w całej Polsce, również na terenach nadmorskich.
Będzie bardzo ciepło i możliwe, że wciąż zdarzą się upalne dni, choć powinno być ich mniej niż w dwóch wcześniejszych miesiącach. Przełom lata i jesieni zapowiada się też na typowy taki okres. Będzie dość mokro, ponieważ suma opadów będzie typowa dla września. Deszczu nie powinno więc zabraknąć w całym kraju.

Jesień przynosi zmiany. Mocno popada na zachodzie
Swoją obecność jesień zaznaczy wyraźnie w październiku. Po długim okresie gorąca październik będzie pierwszym miesiącem, w którym temperatury w żadnym z regionów nie przekroczą normy wieloletniej. Według ekspertów z IMGW na termometrach wszędzie zobaczymy wartości typowe dla tego miesiąca.

Musimy się przygotować na typowo jesienną aurę, szczególnie na zachodzie oraz w Wielkopolsce. Tam deszczu będzie więcej niż zwykle i pogoda może się okazać najbardziej wymagająca. W reszcie Polski suma opadów będzie w normie, więc deszczowe, typowo jesienne dni będą się przeplatać ze znacznie spokojniejszymi. Możliwe, że w wielu miejscach będzie szansa na prawdziwą, złotą polską jesień.
-----