Reklama

Wielu Polaków marnuje żywność

Banki Żywności apelują o to, aby jak najlepiej wykorzystywać produkty spożywcze. W przypadającym dziś Światowym Dniu Żywności Maria Kowalewska odpowiedzialna za programy edukacyjne Banków Żywności podkreśla, że każdy może przyczynić się do niemarnowania tego, co zostało wyprodukowane do spożycia.

Jak przekonuje wartość zmarnowanych produktów w skali roku daje pokaźne sumy, więc nie marnując żywności - oszczędzamy pieniądze. Według wyliczeń Banków Żywności miesięcznie jest to kwota średnio około 25 do 50 złotych, co w czteroosobowej rodzinie może dać kwotę powyżej 2 tysięcy złotych rocznie.

W wielu krajach na świecie żywności brakuje. Choć nie ma prostych zależności pomiędzy marnowaniem jedzenia w Europie, a głodem w innych częściach świata, nie jest obojętne jak postępujemy z żywnością w swoim najbliższym otoczeniu. Jak podkreśla Maria Kowalewska, przede wszystkim przejawia się to we wpływie na środowisko naturalne i w kształtowaniu się cen żywności - co skutkuje narastającymi problemami z dostępem do niej w krajach rozwijających się.

Reklama

Dlaczego wyrzucamy jedzenie?

"Widząc współodpowiedzialność za środowisko, za zużycie surowców, wody - wtedy można powiedzieć, że nasze zachowania się na to przekładają. Ale w tej mikroskali możemy przede wszystkim pomóc samym sobie, nie wyrzucać jedzenia, poczuć się z tym lepiej - i dzięki temu tworzyć nieco przyjaźniejszą do życia planetę" - powiedziała Maria Kowalewska.

Według ostatniego raportu Banków Żywności, jedna trzecia Polaków przyznaje się do marnowania jedzenia. Wśród najczęściej wyrzucanych produktów są wędliny, pieczywo, warzywa, owoce i jogurty. Najczęściej wymieniane przyczyny wyrzucania żywności to: przegapienie terminu przydatności do spożycia, zbyt duże zakupy, zbyt duże porcje posiłków lub niewłaściwe przechowywanie. Wśród powodów marnowania żywności był wymieniany także brak listy zakupów, co skutkuje robieniem nadmiernych zapasów i wyrzucaniem niewykorzystanych produktów.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy