Reklama

Reklama

Wielkopolskie: Ponad 800 wyruszyło na pielgrzymkę

Ponad 800 pątników z Kalisza wyruszyło w niedzielę w 378. pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Kaliska pielgrzymka jest jedną z nielicznych, której uczestnicy wędrują pieszo w obie strony, niewykluczone też, że to najstarsza pielgrzymka w Polsce.

Pątnicy mają do pokonania w obie strony ponad 300 kilometrów. Do Częstochowy dotrą 13 sierpnia, 19 sierpnia wrócą do Kalisza.  Pierwsze grupy z terenu diecezji wyruszyły już w połowie tygodnia. Na Jasną Górę wejdzie - podobnie jak w poprzednich latach - ok. 2,5 tys. osób.

Idą pieszo

W związku z tym, że kaliska pielgrzymka wyrusza z miasta sanktuarium św. Józefa i do niego wraca, jej stałym hasłem są słowa: "Od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa".“ Wielu zadaje to pytanie: po co wracać pieszo?

- My idziemy do św. Józefa - naszego wielkiego patrona, orędownika, opiekuna, pielgrzyma, bo on wie, czym jest wędrówka, niewygody, upał, odciski, bolące nogi, niepewny dach nad głową. Poza tym, to ciągle czas rekolekcji w drodze, bycie z Bogiem i drugim człowiekiem. Człowiek odkrywa jak piękne jest życie, kiedy pokłada ufność w Bogu. To w ciągu tych dni na nowo odkrywamy, jak wielką pomocą i troską otacza nas Matka Boża i jej mąż św. Józef - powiedział kierownik pielgrzymki ks. Rafał Kopis.

Reklama

"Ubodzy w duchu"

Hasłem tegorocznego pielgrzymowania są słowa: “Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą". “Hasło jest kontynuacją trzech błogosławieństw, które wskazał nam papież Franciszek. W ubiegłym roku rozważaliśmy, co znaczy być "ubogim w duchu...", w tym roku -" jak walczyć o czyste serce" - powiedział ks. Kopis.

Od 1626 roku

Kaliska pielgrzymka jest jedną z najstarszych w Polsce, po raz pierwszy wyruszyła w 1637 r. Jest jedyną pieszą pielgrzymką w kraju, która od początku istnienia nieprzerwanie przychodzi na Jasną Górę. Według niektórych dokumentów kaliscy pielgrzymi pojawili się w Częstochowie już w 1607 roku. Niewykluczone więc, że Kalisz jest miejscem, skąd wychodzi najstarsza pielgrzymka w Polsce. Oficjalnie najstarszą polską pielgrzymką do Częstochowy jest pielgrzymka z Gliwic, która - według kronik - po raz pierwszy wyruszyła we wrześniu 1626 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy