Wielkanoc jedyna w swoim rodzaju. Możliwe nawet alerty
Zapowiada się bardzo ciekawa Wielkanoc. Będzie bardzo ciepło i słonecznie, ale miejscami spadnie deszcz, zaś niektóre miejsca nawiedzą burze. Na południu we znaki może się dać silny wiatr, przed którym ostrzegają synoptycy. Sprawdź prognozę pogody na święta.

Znamy już dokładne prognozy na świąteczny weekend. Będzie bardzo ciepło i przez większość Wielkanocy spokojnie, chociaż nie wszędzie. Wiele wskazuje na to, że w niektórych miejscach pojawią się wichury, zaś w drugiej części świąt również deszcze i burze.
Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store
Wielkanoc 2024 z alertami?
W Wielką Sobotę oraz w Wielką Niedzielę pogoda będzie słoneczna i spokojna w większości kraju. Mimo wszystko specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują wydanie alertów pierwszego stopnia w związku z silnym wiatrem. Mogą one obowiązywać w części południowych województw.
Wielka Sobota będzie bardzo ciepła, z temperaturami od 19 st. C na północy do 23-24 stopni Celsjusza w centrum i na południu kraju. Tylko nad samym morzem będzie wyraźnie chłodniej: od 9 stopni na Helu do 15 st. C w Świnoujściu.
Chociaż w większości Polski wiatr będzie słaby i umiarkowany, to na południu może miejscami dać się we znaki. Na terenach podgórskich może w porywach osiągać prędkość do 65 km/h, a wysoko w Tatrach i w Sudetach nawet do 100-110 km/h.
Z powodu spodziewanego silnego wiatru IMGW prognozuje wydanie ostrzeżeń pierwszego stopnia dla południowej części województw:
- podkarpackiego (powiaty: jasielski, krośnieński, Krosno, sanocki, leski, bieszczadzki);
- małopolskiego (powiaty: suski, nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, Nowy Sącz, gorlicki);
- śląskiego (powiaty: żywiecki, cieszyński, bielski, Bielsko-Biała.

Wielkanoc 2024: Wielka Niedziela wciąż ciepła
W Niedzielę Wielkanocną również będziemy cieszyć się wysokimi temperaturami, zwłaszcza w centrum i na wschodzie: 20-22 st. C. Na zachodzie będzie wyraźnie chłodniej: 15-17 stopni Celsjusza, a najniższych temperatur trzeba się spodziewać na Wybrzeżu (około 12 stopni).
Dzień będzie przeważnie słoneczny, jednak na Pomorzu i zachodzie może pojawić się więcej chmur, które mogą przynieść przelotne opady deszczu. W pozostałych częściach kraju będzie pogodnie.
Tak jak w Wielką Sobotę, również w Niedzielę Wielkanocną można się spodziewać bardzo silnego wiatru na południu. Na terenach podgórskich Karpat może w porywach powiać do 75 km/h. Prognozowane są alerty IMGW pierwszego stopnia dotyczące silnego wiatru dla tych samych terenów co dzień wcześniej.
Pogoda na Wielkanoc: Lany Poniedziałek z masą wody i burzami?
Ostatni dzień Wielkanocy znów będzie bardzo ciepły. Termometry pokażą około 19 st. C na północnym zachodzie i Podhalu do 23-24 stopni Celsjusza w centrum i na południowym wschodzie. Chłodniej będzie tylko nad morzem: około 15 stopni Celsjusza.
W porównaniu z poprzednimi świątecznymi dniami Poniedziałek Wielkanocny będzie bardziej pochmurny i mokry. Najgorszej pogody można się spodziewać w zachodniej połowie i w centrum kraju: tam może przelotnie padać, a miejscami możliwe będą również burze. Najspokojniej powinno być z kolei na południowym wschodzie.

W dalszym ciągu może wiać silny wiatr na południu: w rejonach podgórskich Karpat porywy mogą osiągnąć prędkość do 70 km/h. IMGW prognozuje wydanie w związku z tym żółtych alertów dla południowych części województw małopolskiego (powiaty: suski, nowotarski, tatrzański, nowosądecki, Nowy Sącz, gorlicki) oraz śląskiego (powiaty: żywiecki, cieszyński, bielski, Bielsko-Biała).
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!