Reklama

Reklama

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pieniądze zbierali celebryci, politycy, alpiniści i morsy

Dziesiątki tysięcy wolontariuszy zbierało w całej Polsce pieniądze na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i do diagnostyki głowy. Kwestom towarzyszyły koncerty oraz różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i sportowe. 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zorganizowano w tym roku w reżimie sanitarnym. Po godzinie 6 w poniedziałek na liczniku było niemal 127,5 mln złotych.

Warszawa była centrum Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W stolicy na Placu Defilad stanął wielki namiot, gdzie odbywały się koncerty i działał główny sztab orkiestry. Z powodu pandemii nie zaplanowano w mieście dużych imprez plenerowych związanych z finałem.

Orkiestrę wsparły władze miasta. Prezydent Rafał Trzaskowski wystawił swój megafon z kampanii prezydenckiej, a wiceprezydent Michał Olszewski zaprosił na wspólne gotowanie z Sylwią Majcher autorką "Gotuję, nie marnuję". W stolicy kwestujący wolontariusze mogli bezpłatnie korzystać z transportu publicznego w 1 strefie.

Reklama

W Gdańsku Przy Złotej Bramie, obok tablicy upamiętniającej zamach na życie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza podczas finału WOŚP w 2019 r., stanęła e-skarbonka. Powstała na podświetlanej instalacji przedstawiającej prawdziwą, oklejoną serduszkami puszkę WOŚP o wysokości 3 m i szerokości ponad 1,5 m. Na konstrukcji jest panel z kodem QR linkującym do e-skarbonki WOŚP, którą prowadzi Regionalne Centrum Wolontariatu.

Czytaj też: Finał WOŚP w wielu krajach świata

Akcje morsowania

W województwie świętokrzyskim, podobnie jak w całym kraju, w kwestę włączyli się celebryci sportowcy i samorządowcy. Ponad 74 tys. zł na tzw. e-skarbonce zebrał prezydent Starachowic Marek Materek. Na licytacje w regionie wystawiono m.in. cytrynówkę produkcji wokalisty Andrzeja "Piaska" Piasecznego, która 10 lat przeleżała w jego piwnicy.

Datki zbierali również miłośnicy lodowatych kąpieli. Akcje morsowania połączone z kwestami zorganizowano m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim i Morawicy.

W Bielsku-Białej jedna z firm wystawiła na licytację zabytkowy pojazd pożarniczy Willys 6-226. W niedzielne południe cena osiągnęła 80 tys. zł.

Wiele radości najmłodszym sprawił bielski klub jeździecki Hubertus, który na Bulwarach Straceńskich zorganizował - prowadząc zbiórkę na rzecz WOŚP - przejażdżki konne.

Półtora tysiąca wolontariuszy na ulicach Krakowa

W Toruniu w czasie akcji WOŚP nie zabrakło tradycyjnej "ściskawy", polegającej na zgromadzeniu się jak największej liczby osób w namalowanym sercu, ale ze względu na pandemię obywa się w formie wirtualnej. Każdy mógł przesłać swoje zdjęcie lub filmik do organizatorów zabawy, a oni zamieszczali je w nakreślonym sercu.

Podczas niedzielnego "Finału z głową" na ulicach Krakowa spotkać można było ok. 1,5 tys. wolontariuszy działających przy sześciu sztabach. Finał WOŚP wsparły m.in. morsy z Klubu Morsów Kaloryfer, które zażywały kąpieli w zimnej wodzie Zalewu Bagry. Posiadacze psów mogli w ramach Psiebiegu spacerować lub biegać jedną z czterech tras wytyczonych w Nowej Hucie, a na Rynku Głównym kwestowali posiadacze golden retriverów. Wieczorem na znak solidarności z WOŚP na czerwono podświetlone będą niektóre krakowskie obiekty m.in. ICE Kraków i kładka Bernatka, a o godzinie 20.00 krakowski hejnał i hymn WOŚP popłynęły z dachu Tauron Areny Kraków.

W Poznaniu jeden ze sztabów WOŚP przygotował dla mieszkańców grę terenową polegającą na odnalezieniu usytuowanych w różnych punktach miasta sześciu dużych czerwonych serc - osoby, które opublikują w mediach społecznościowych zdjęcia wszystkich otrzymają nagrody.

Czytaj też: Co można było wylicytować?

Estrada Rzeszowska transmitowała ze swojego studia koncerty rzeszowskich artystów: The 79, RoseMerry, Agi Walczak i grupy Pusta Przestrzeń. Podczas koncertu online Pustej Przestrzeni, odbyło się premierowe wykonanie specjalnej piosenki powstałej na tegoroczny finał WOŚP: "O jeden dzień dłużej".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy