Wichury nad Polską. Wywróciła się łódź z dzieckiem na pokładzie
Mimo apeli ratowników przed silnym wiatrem, niektórzy żeglarze wypłynęli na polskie jeziora. Na Bełdanach wywróciła się łódź, na której przebywało dziecko. IMGW ostrzega przed porywistym wiatrem, który na wybrzeżu może przerodzić się w sztorm. Na tym jednak nie koniec zawirowań w pogodzie. Instytut alarmuje też o suszy hydrologicznej. Znamy szczegóły.

W woj. warmińsko-mazurskim w poniedziałek utrzymuje się silny wiatr. Według służb dyżurnych najsilniejszy wiatr zanotowano w Mikołajkach - 21,6 m na sekundę. W Olsztynie wieje 18 m na sekundę.
Nie wszyscy posłuchali apeli ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, by w związku z pogodą żeglarze pozostali w portach.
- Na Bełdanach wywróciła się łódź, na której były dwie osoby dorosłe i dziecko. Podjęliśmy ich z wody, są cali i zdrowi - przekazał prezes MOPR Jarosław Sroka. Dodał, że w trzcinach na całym Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich tkwi wiele jachtów, których załogi nie poradziły sobie z trudnymi warunkami.
- Wyciągniemy ich, jak wiatr ustanie i przeprowadzanie akcji technicznych stanie się bezpieczne dla załóg i ratowników. Według zapowiedzi wiatr ma osłabnąć po godz. 17.00 - powiedział Sroka.
IMGW ostrzega przed wiatrem. Miejscami nawet 75 km/h
O ile burze i towarzyszące im zjawiska atmosferyczne dadzą nam chwilę wytchnienia, o problematyczny może być silny wiatr, który da się we znaki nie tylko na Mazurach.
IMGW ostrzega, że w poniedziałek w centrum i na wschodzie porywisty wiatr może osiągnąć w porywach prędkość do 65 km/h, na północnym wschodzie do 75 km/h. Szczególną ostrożność powinni zachować turyści - w szczytowych partiach gór porywy wiatru sięgną do 60 km/h.
Na wybrzeżu wiatr może przerodzić się w sztorm. W 12-godzinnej prognozie pogody IMGW wydał ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku południowo-wschodnim.
"Wiatr północno-zachodni do zachodniego 6 do 7, na wschodzie w porywach 8, słabnący na 5 do 6 w skali B. Stan morza 5 do 4. Temperatura powietrza około 19°C. Widzialność dobra do umiarkowanej. Na wschodzie miejscami przelotny deszcz" - czytamy w komunikacie.
Susza hydrologiczna w Polsce
Fala upałów, która w ostatnich miesiącach zagościła w Polsce, ma wpływ nie tylko na wartości, które wskazują termometry. W ostatnim czasie IMGW odnotował wystąpienie suszy hydrologicznej. Ostrzeżenie hydrologiczne dotyczy Zlewni Ślęzy i Oławy, a także zlewni górnego Bobru.
"W kolejnych dniach na obszarze spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów poniżej SNQ" - pisze instytut. Przepływ SNQ określany jest jako "średni z najniższych".
W licznych publikacjach IMGW podpowiada, jak wspomóc walkę z suszą. Okazuje się, że może przyczynić się do tego każdy posiadacz trawnika.
Skutki suszy można bowiem nieco złagodzić, rezygnując z koszenia trawy. Jeśli podczas suszy kosimy trawnik, doprowadzamy do pylenia z odsłoniętej powierzchni. Zbyt nisko przycięta trawa szybko wysycha i nie rozkrzewia się.
Wystarczy tak niewiele, by w minimalnym stopniu wspomóc naturalne procesy.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!