Reklama

Reklama

Wiceszefowie MSZ Trójkąta Weimarskiego rozmawiali o współpracy

Intensyfikacja współpracy w formacie weimarskim była jednym z tematów poniedziałkowych konsultacji wiceszefów MSZ Trójkąta Weimarskiego w Warszawie - poinformował resort dyplomacji. Wiceministrowie podejmowali również kwestie m.in. konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i rozmawiali o problemie migracji.

Intensyfikacja współpracy w formacie weimarskim była jednym z tematów poniedziałkowych konsultacji wiceszefów MSZ Trójkąta Weimarskiego w Warszawie - poinformował resort dyplomacji. Wiceministrowie podejmowali również kwestie m.in. konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i rozmawiali o problemie migracji.

Jak podało MSZ w komunikacie przekazanym PAP, gospodarzem poniedziałkowego spotkania był wiceszef resortu odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa i politykę wschodnią Bartosz Cichocki, a delegacjom Francji i Niemiec przewodniczyli odpowiednio Maurice Gourdault-Montagne i Walter Lindner.

Istotnym tematem konsultacji, podkreślono - była "intensyfikacja współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego".

Rozmowy o bezpieczeństwie

Według komunikatu MSZ, "wiele uwagi" na poniedziałkowym spotkaniu wiceministrowie poświęcili także "bezpieczeństwu euroatlantyckiemu i europejskiemu, zwłaszcza przygotowaniom do szczytu NATO w lipcu 2018 r., Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO) UE, a także przyszłości Unii Europejskiej, Europejskiej Polityki Sąsiedztwa". Jak zaznaczono rozmówcy wymienili również opinie na temat "sytuacji bezpieczeństwa na obszarze sąsiedztwa europejskiego".

Reklama

"Wiceminister Bartosz Cichocki zwrócił uwagę na wzmacnianie rosyjskiego potencjału wojskowego ponad wymogi obronne, brak postępu w uregulowaniu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i pogarszającą się sytuację gospodarczą, i w obszarze praw człowieka na okupowanym Krymie oraz wykorzystywanie przez Rosję dezinformacji, propagandy i instrumentów hybrydowych do destabilizacji sytuacji wewnętrznej w państwach członkowskich Sojuszu" - czytamy w komunikacie.

Cichocki podziękował w tym kontekście partnerom za "zaangażowanie i obecność jednostek francuskich i niemieckich rozmieszczonych w ramach wysuniętej obecności NATO w państwach bałtyckich". Jak podkreślono wiceministrowie omówili również kwestie współpracy z państwami Partnerstwa Wschodniego na rzecz reform i postępu w procesie integracji europejskiej.

Wśród tematów konsultacji MSZ wymieniło również kryzys migracyjny oraz jego implikacje dla "bezpieczeństwa europejskiego oraz zaangażowania państw w przeciwdziałanie temu zjawisku".

Cichocki zapewnił w tym kontekście, że Polska "kontynuować będzie swoje zaangażowanie we wspieranie organizacji międzynarodowych działających bezpośrednio na miejscu, w ramach akcji pomocowych".

Będą kolejne spotkania?

Spotkanie Trójkąta na szczeblu wiceministrów zapowiedzieli podczas niedawnej konferencji prasowej w Berlinie szefowie dyplomacji Polski i Niemiec, Jacek Czaputowicz i Sigmar Gabriel, deklarując jednocześnie chęć intensyfikacji kontaktów w tym formacie. W lutym, przy okazji Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, ma dojść do spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec. Czaputowicz wyraził wówczas nadzieję, że wkrótce dojdzie również do spotkania Trójkąta Weimarskiego "na najwyższym szczeblu".

Ostatnie spotkanie Trójkąta Weimarskiego na najwyższym szczeblu odbyło się w 2011 r. w Warszawie z udziałem: prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, Francji - Nicolasa Sarkozy'ego i kanclerz Niemiec - Angeli Merkel.

Przywódcy państw Trójkąta Weimarskiego spotkali się także w 2013 r. w Warszawie przy okazji spotkania w formacie Grupa Wyszehradzka (Polska, Czechy, Węgry i Słowacja) plus Trójkąt Weimarski.

Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 r. w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy